szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Artekspozycje – niedźwiedzie i niedźwiadki

Ewa Doroszenko: Fałszywe wspomnienia

30.11.2011

Magazyn

Zmyślone historie mogą wydawać się na tyle realne, że jesteśmy w stanie bezwarunkowo w nie uwierzyć. Rozpoznając w fotografiach pewne zdarzenia, mamy poczucie czegoś znanego. Nie możemy sobie jednak przypomnieć, skąd znamy przedstawioną opowieść, gdzie i kiedy miała ona miejsce. Silne i sugestywne doznanie fałszywej znajomości, uczucie déjà vu, potrafi nami zawładnąć w najmniej oczekiwanym momencie. Na podstawie ledwie wyczuwalnych wskazówek, konstruujemy zdarzenia „z przeszłości” wraz z ich tłem w czasie i przestrzeni. Sytuacje te, choć wydają się znane, w rzeczywistości mogą okazać się jedynie podobne do tych realnych.

Eksperymentalne fotografie oraz instalacje prezentowane podczas wystawy, stanowią notacje działań destruktywnej, a zarazem konstruktywnej natury pamięci. Ukazują momenty, w których samoistnie dokonują się nieodwracalne przeobrażenia zapamiętanych zdarzeń. Materia obrazu – wizja – zostaje na zawsze zdeformowana.

 Projekt został zrealizowany dzięki Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

 Ewa Doroszenko 

Artystka zajmująca się fotografią, malarstwem, instalacją oraz ilustracją. Jest absolwentką malarstwa oraz doktorantką na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych. Ponadto prezentowała prace na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz brała udział w projektach intermedialnych. Jej ilustracje były wielokrotnie publikowane, m.in. w książce pt. „Dziewczyńskie bajki na dobranoc”. Całą twórczość artystki można zobaczyć pod adresem: www.ewa-doroszenko.com oraz: www.futa.pl

Ewa Doroszenko

Fałszywe wspomnienia

Galeria 81°, ul. Kłopotowskiego 38/5, Warszawa

Wernisaż wystawy: 10 grudnia (sobota) 2011, godz. 18:00

Wystawa czynna do 6 stycznia 2012

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: