szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Prestiżowe nagrody Turner Prize 2011 zostaną przyznane już poniedziałek

01.12.2011

Magazyn

Turner Prize to nagroda przyznawana od 1984 roku artystom, którzy szczególnie przyczynili się do rozwoju sztuki nowoczesnej.

Należy niewątpliwie do najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Do nagrody nominowani są współcześni artyści brytyjscy, a jedyne ograniczenie to ukończenie 50 roku życia. Decyzja o przyznaniu nagrody zapada na podstawie werdyktu wydanego przez niezależne jury, którego skład zmienia się co roku.

Artyści nominowani do nagrody mają za zadanie zaprezentować swoje dzieła, zazwyczaj w Tate Britain, zanim jury podejmie ostateczną decyzję w grudniu. Z powodu remontu Tate Britain w tym roku wyjątkowo prace prezentowane są w  Centrum Sztuki Współczesnej w  Gateshead, położonym na północy Anglii .

Nominowani artyści w 2011 roku to:

Karla Black
Martin Boyce
Hilary Lloyd
George Shaw

Już w poniedziałek nagroda w wysokości 25,000 tys. funtów, trafi do najlepszego z nich. Będzie to zapewne punkt zwrotny w karierze tego artysty. Nieoficjalnie mówi się, że walka toczy się między rzeźbiarzem i twórcą instalacji- Martinem Boyce’em a malarzem realistycznym- George’em Shaw.

Nagrody Turnera otrzymali do tej pory, m.in. Damien Hirst, Grayson Perry czy Mark Wallinger. W ubiegłym roku, za fantastyczną instalację dźwiękową ‘Lowlands’, nagrodę otrzymała szkocka artystka Susan Philipsz. Który z współczesnych twórców zabłyśnie podczas tegorocznej gali?

Źródło: telegraph.co.uk

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: