szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

XIX-wieczna akwarela Williama Turnera sprzedana za 217.250 funtów

26.01.2012

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat

Obraz Josepha Mallorda Williama Turnera znany jako Widok Ruskina, został wczoraj sprzedany za ponad 217 tysięcy funtów na jednej z londyńskich aukcji.

Ruskin View

„Widok Ruskina”, Źródło: The Royal Academy of Art

Akwarela przedstawia cmentarz znajdujący się nieopodal kościoła w miejscowości Kirkby Lonsdale. Ostatni raz dzieło Turnera było widziane na aukcji w 1884 roku.

Wczoraj  obraz wziął udział w licytacji sztuki XIX wieku, jaką zorganizował jeden z najbardziej renomowanych brytyjskich domów aukcyjnych Bonhams.

Ruskin’s view  sprzedano za pośrednictwem telefonu prywatnemu nabywcy z Wielkiej Brytanii za kolosalną kwotę 217.250 funtów.

Akwarela była niegdyś własnością Sir Donald Currie, amatora i kolekcjonera dzieł Turnera. W różnych okresach czasu był on właścicielem 57 akwarel oraz 14 obrazów olejnych artysty.

Kolekcja ta stanowiła część wystawy malarza pt. „Wspaniałe akwarele” zorganizowanej w Royal Academy w Londynie na przestrzeni grudnia i stycznia w latach 2000/2001.

John Ruskin angielski pisarz i poeta, a także znany krytyk sztuki, określił niegdyś dzieło Turnera jako „pozycję bezcenną”. Jego książka „Współcześni malarze” w dużej mierze przyczyniła się do popularności artysty oraz silnie wsparła stowarzyszenie artystyczne prerafaelitów założone w Londynie w 1848 roku przez studentów The Royal Academy of Art.

Sam Joseph Mallord William Turner był angielskim malarzem lubującym się w tworzeniu romantycznych pejzaży. Był on uważany za jednego z prekursorów impresjonizmu. Twórczość artysty opiera się głównie na akwarelach, które charakteryzują się głębokimi barwami, świetnymi żółcieniami oraz świetnie uchwyconym światłem.

Źródło: bbc.co.uk

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: