szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER Adam Myjak

„Chodząc po ziemi” – 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego

06.02.2012

Magazyn

W Domu Spotkań z Historią można oglądać blisko 150 fotografii Aleksandra Jałosińskiego, znakomitego fotoreportera, którego przygoda z fotografią zaczęła się w latach 50. ubiegłego wieku.

Jałosiński pracując jako fotograf prasowy od 1957 roku (m.in. dla „Expressu Wieczornego”, „Sztandaru Młodych”, „Kobiety i Życia”, „Polityki”), wiele podróżował po Polsce. Zgromadził olbrzymie, liczące kilkaset tysięcy zdjęć archiwum, z którego wyłania się wielowymiarowy obraz PRL-u.

Ekspozycja w Domu Spotkań z Historią stanowi nie tylko wyjątkowy portret minionej epoki, ale również osobiste spojrzenie fotografa na kraj i ludzi poprzez kolejne dziesięciolecia Polski Ludowej. Na wystawie zobaczyć można wielkie budowy socjalizmu, zakłady przemysłowe, kopalnie, prowincjonalne miasteczka i wsie, portrety wybitnych artystów, pisarzy i polityków (pojawiają się m.in. Ida Kamińska, Stanisław Grochowiak, Jerzy Andrzejewski, Ryszard Kapuściński, Melchior Wańkowicz, Witold Małcużyński, Wanda Wiłkomirska, Lech Wałęsa) i zwykłych ludzi.

Fotografiom towarzyszą barwne opowieści autora, relacjonujące okoliczności wykonania zdjęć, metody realizacji tematów fotograficznych, czy kulisy wykonywania zawodu fotografa.

– Pierwsze spojrzenie, pierwszy błysk były najważniejsze. Wchodziłem do zakładu pracy, przebiegałem hale czy inne pomieszczenia i albo miałem temat, albo nie było go w ogóle. Najlepsze były te fotografie, kiedy wszyscy byli tak zajęci, że nikt mnie nie zauważył. Gdybym usiadł, długo rozmawiał, wypytywał – to temat zacząłby się rozmywać. Interesowali mnie ludzie. Wdrapywałem się pod sufit, żeby zrobić ogólny widok hali, a potem już skupiałem się na twarzach, pracy, relacji między ludźmi – wspomina Jałosiński.

Aleksander Jałosiński urodził się w 1931 roku w Płocku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, pracował naukowo w Bibliotece Narodowej. Uczestnicząc w badaniach poziomu czytelnictwa sporo podróżował po kraju, jednocześnie pisał reportaże i coraz więcej fotografował. Fotografią prasową zajął się zawodowo w 1957 roku.

Pracował w redakcjach m.in. „Expressu Wieczorny”, „Polski” (1961-1964), „Sztandaru Młodych” (1964-1969), „Kultury” (1961-1978), „Perspektyw” (1978-1981), „Rzeczpospolitej” (1981-1989), „Przeglądu Tygodniowego” (1989-1991), „Kobiety i Życia” (1992-1993), „Nowej Europy – Prawa i Gospodarki” (1997-2003).

Na jego dorobek składa się ponad 20 tysięcy klisz, stanowiących jedną z najobszerniejszych i najlepiej uporządkowanych kolekcji fotoreporterskich w Polsce. Archiwum Jałosińskiego od lat jest sukcesywnie digitalizowane przez autora, który jako jeden z pierwszych fotografów swojego pokolenia docenił i wdrożył cyfrowe techniki obróbki i archiwizacji zdjęć.

Wernisaż: 25 stycznia 2012, godz. 18.00.
Wystawa czynna do 20 maja 2012.

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa

Źródło: Dom Spotkań z Historią

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: