szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Makijaż na fotografii: Wystawa Make-up line

13.02.2012

Magazyn

24 lutego we wrocławskim klubie Firlej odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Damiana Chrobaka pt. „Make-up line”. Artysta uwiecznił na zdjęciach przestrzeń publiczną, którą współczesna kobieta wykorzystuje do… robienia makijażu.

aut. Damian Chrobak, Źródło: Klub Firlej

aut. Damian Chrobak, Źródło: Klub Firlej

Świat pędzi do przodu, czasy się zmieniają. Zachowania, które niegdyś nie były publicznie dopuszczalne, obecnie nie robią na nikim wrażenia. Damian Chrobak, absolwent warszawskiej Akademii Fotografii, który od roku 2004 mieszka w Londynie, poprzez swoje fotografie zadaje więc widzowi pytanie: czy poprawianie makijażu na ulicy bądź co więcej, robienie go zupełnie od podstaw, jest w dobrym tonie?

Na zdjęciach fotografa będziemy mogli obejrzeć kobiety znajdujące się w środkach publicznego transportu, które dzielnie dzierżą w dłoniach zalotki, lusterka, szminki i tusze do rzęs. Obraz, który na pierwszy rzut oka może kojarzyć nam się z dowcipami o blondynkach, niesie ze sobą znacznie głębszą refleksję.

aut. Damian Chrobak, Źródło: Klub Firlej

aut. Damian Chrobak, Źródło: Klub Firlej

Autor zdaje się zadawać odbiorcy pytanie, czy pewna linia intymności nie zostaje w takich momentach przekraczana i czy ostentacyjne poprawianie urody w miejscach publicznych, jest we właściwym tonie.

A może wręcz przeciwnie? Może to sugestia, że wynoszenie tego typu czynności poza sterylną łazienkową przestrzeń, to przejaw kobiecej emancypacji, odwagi i właściwego gospodarowania czasem?

aut. Damian Chrobak, Źródło: Klub Firlej

aut. Damian Chrobak, Źródło: Klub Firlej

Współcześnie pośpiech jest nieodłączną częścią wielkomiejskiego stylu życia. Młodzi ludzie odwykli od gotowania obiadów, jadając na mieście, nie biorą udziału w zakupowych tournée po galeriach handlowych, bo nabywają wszystkie potrzebne rzeczy on-line. Dlaczego więc kobiety nie miałyby wykorzystać czasu w drodze do szkoły czy pracy, wykonując pełen makijaż?

Miejscem, w jakim Damian Chrobak uwieczniał notoryczne tuszowanie rzęs i malowanie ust, było londyńskie metro. Fotograf, który zazwyczaj lubuje się w fotografii tradycyjnej, w tym przypadku wykorzystał możliwości aplikacji Hipstamatic na swoim iPhonie. Podobny zabieg nabiera sensu, kiedy uświadomimy sobie, jak często sięgamy dziś po ‚fotografię komórkową’ ze względu na… oszczędność czasu.

Wystawa Damiana Chrobaka „Make-up line”

24 lutego 2012 – 19 marca 2012

Klub Firlej, Wrocław

Oprac. Olga Pisklewicz

Źródło: Klub Firlej

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: