szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Artekspozycje -Brazy Wilkonia Aukcja Dzieł Sztuki – Piękna Gallery

Manifest Mutanta: współczesne spojrzenie na kulturę

24.03.2012

Magazyn

Artystyczny duet z Warszawy zaprezentuje w Centrum Promocji Młodych wizję świata, gdzie czynnik mechaniczny i czynnik ludzki uwikłane są w sieć wzajemnej zależności i ciągłej rywalizacji. Obwieszczają oni narodziny monstrum, które zlepione ze strzępków kultury współczesnej powstaje gdzieś na styku świata wirtualnego i realnego. Nowe media, nowe technologie z coraz większą intensywnością kształtują świat i prowadzą do powstania nowych wcieleń Frankensteina.

Wystawa 'Manifest Mutanta', grafika; Źródło: Centrum Promocji Młodych

W powieści Mary Shelley pt. “Frankenstein, czyli nowy Prometeusz” student filozofii naturalnej Wiktor Frankenstein tworzy i przywraca do życia sztucznego człowieka, zszytego z fragmentów trupich ciał. Sylwetka Frankensteina doskonale ilustruje stan dzisiejszej tożsamości internetowej przedstawicieli młodego pokolenia. Według jednego z mitów greckich Prometeusz ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami. Duszę zaś dał mu z boskiego ognia, którego parę iskier ukradł z rydwanu boga Heliosa. Analogicznie do przywołanego mitu, ze „szczątków” pochodzących z różnych źródeł, przedstawiciel kultury współczesnejdokonuje próby powołania swojego monstrum (awatara) do istnienia oraz ożywia go w sztucznej przestrzeni. Granica między światem realnym a wirtualnym jest delikatna. Obie rzeczywistości wzajemnie na siebie wpływają oraz przenikają się, co sprawia, że coraz bardziej „realne” jest przebywanie w świecie wirtualnym.

Wystawa 'Manifest Mutanta',  grafika; Źródło: Centrum Promocji Młodych

Wystawa 'Manifest Mutanta', grafika; Źródło: Centrum Promocji Młodych

Ewa Doroszenko / Artystka zajmująca się fotografią, malarstwem, instalacją oraz ilustracją. Jest absolwentką malarstwa oraz doktorantką na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównym tematem zainteresowań malarskich artystki jest maszyna, robot, sztuczny świat technologii.

Jacek Doroszenko / Artysta nowych mediów, projektant graficzny, muzyk, instrumentalista, producent dźwięku. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej pracy artystycznej zajmuje się głównie sztuką multimedialną, projektowaniem graficznym oraz muzyką i zjawiskami dźwiękowymi.

Wystawa ‚Manifest Mutanta’ odbędzie się w dniach 21 kwietnia 2012 – 5 maja 2012 w Centrum Promocji Młodych  w Częstochowie.

Centrum Promocji Młodych

Muzeum Częstochowskie

Willa Generała

Al. Wolności 30, Częstochowa

Źródło: Centrum Promocji Młodych

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: