szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Aukcja Fotografii – FaceToFaceArt

Rzeźba Salvadora Dali stanie we wrocławskim Sky Tower

25.04.2012

Magazyn

Profile of time, Źródło: Muzeum Salvadora Dali w Paryżu

Profile of time, Źródło: Muzeum Salvadora Dali w Paryżu

Każdy z mieszkańców Wrocławia doskonale zna półtoratonową rzeźbę Salvadora Dali pt. „Profil czasu”. Dotychczas arcydzieło zdobiło wnętrze centrum handlowego Arkady, obecnie jednak stanęło przed długo wyczekiwanym budynkiem Sky Tower.

Rzeźba mierzy niemal 4 metry wysokości i waży aż 1300 kg. Przedstawia pokaźny „lejący się” zegar, który został umieszczony na wysokim, ciemnozielonym postumencie. Dzieło powstało w latach 1977-1984 i jest częścią cyklu pt. „Profile of Time”, czyli „Profil Czasu”. Seria rzeźb oscyluje wokół tematu upływu czasu, życia i przemijania.

Rozważania te, Salvador Dali przedstawił początkowo na płótnie pt. „Cieknące obrazy”, jakie znajduje się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Obraz    jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych surrealistycznych dzieł na świecie, co sprawia, że należy do zbioru najsłynniejszych prac artysty.

Pokaźnych rozmiarów rzeźbę demontowano przez kilka godzin. Kolejnym niełatwym krokiem było przeniesienie dzieła pod Sky Tower, do czego potrzebny był specjalny dźwig. Docelowo rzeźba ma stanąć wewnątrz budynku, w którym prócz biur, mieszkań i restauracji znajduje się galeria handlowa, której uroczyste otwarcie przypadnie na koniec maja. Dzieło do stolicy Dolnego Śląska trafiło z paryskiego muzeum Salvadora Dali, które  jest jej właścicielem.

Obecnie pokaźne arcydzieło Dalego zdobi teren przed wieżowcem. W obawie przed ewentualną kradzieżą rzeźba została jak najlepiej zabezpieczona. Jak powiedział rzecznik prasowy Sky Tower, nie ma możliwości, żeby dzieło wpadło w ręce złodziei. Teraz należy tylko cierpliwie czekać, aż rzeźba stanie we wnętrzu budynku.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: