szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

British Museum: genialny cykl akwafort Pabla Picassa

04.05.2012

Magazyn

Pablo Picasso, Źródło: British Museum

Pablo Picasso, Źródło: British Museum

British Museum w Londynie zorganizowało niezwykłą wystawę stu nigdy wcześniej niewystawianych dzieł Pabla Piccasa. Ekspozycję można podziwiać od 3 maja do 2 września 2012 roku.

Muzeum Brytyjskie prezentuje cykl akwafort Picassa pt. „Suite Vollard„. Wszystkie prace pochodzą z lat 30. XX wieku i nigdy wcześniej nie były prezentowane publicznie. Jak skomentował Stephen Coppel, kurator przedsięwzięcia, można powiedzieć, że jest to ostatnia wielka premiera dzieł hiszpańskiego artysty.

Wspaniały cykl dzieł wypłynął z ówczesnej fascynacji malarza sztuką klasyczną. Na większości z nich, zauważamy uporządkowane i harmonijne kompozycje, które charakteryzują się typowym dla tego okresu czasu artystycznym umiarem. Dopiero pod koniec dekady można dopatrzeć się antywojennego nastroju artysty. Przykładem może być akwafort przedstawiający oślepionego minotaura. Jest to symbol opętanej przez faszyzm Europy.

Niezwykła dzieła zwane akwafortami lub kwasorytami to prace graficznie wklęsłe. Technika ta jest podobna do technik rytowniczych, jednak umożliwia wykonywanie delikatnych rysunków o skomplikowanych kształtach.  Delikatniejsza forma akwaforty spowodowana jest także rozmyciem krawędzi, czego nie da się uzyskać klasyczną metodą rytowania.

Akwaforty Pabla Picassa zostały wykonane na zamówienie Ambroise’a Vollarda – jednego z czołowych marszandów międzywojennego Paryża. Na cały cykl składa się pięć zbiorów tematycznych: „Minotauromachie” , „Miłosne Zmagania”, „W Pracowni Rzeźbiarza”, portrety Vollarda oraz cykl inspirowany pracami Rembrandta.

British Museum mogło wykupić dzieła dzięki hojności Hamisha Parkera, zarządcy funduszy inwestycyjnych z Londynu. Mężczyzna dobrowolnie przekazał instytucji okrągły 1 milion funtów, aby odzyskanie wspaniałych prac hiszpańskiego artysty, stało się możliwe.

Źródło: Art Daily

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: