szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej – FaceToFaceArt Artekspozycje -Brazy Wilkonia 2

Cykl wystaw w Holandii: polski socrealizm, modernizm i sztuka najnowsza

28.05.2012

Magazyn

Na przestrzeni czterech letnich miesięcy, bo od 27 maja do 10 października w holenderskim Museum voor Moderne Kunst, publiczność będzie mogła podziwiać cykl wystaw, prezentujących polską sztukę nowoczesną. Główne założenia ekspozycji to ukazanie socrealizmu i modernizmu aż po wytwory sztuk najnowszej.

Widzowie odwiedzający centrum wystawiennicze, zapoznają się z polskim design’em, jaki tworzony był w latach 1955-1968. Podziwiać będzie można wzornictwo i malarstwo, jak i również realizacje tworzone za pomocą nowych mediów.

Placówka Museum voor Moderne Kunst Arnhem organizuje wystawę we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Centrum znane jest z nietuzinkowego podejścia do sztuki i intrygujących wystaw. Główny jego zamysł dotyczy gromadzenia eksponatów z zakresu realizmu –  wszelkie przedsięwzięcia artystyczne, jakie organizuje instytucja, oscylują wokół tej tematyki.

Pierwsza polska wystawa nosi tytuł „Forward! Polish Social Realism 1945-1955”. Są to dzieła o charakterze narodowym, z których emanują treści socjalistyczne; można obejrzeć zatem portrety Stalina czy postacie robotników w trakcie pracy. Ta ekspozycja to realizm naznaczony adekwatną do tamtych czasów ideologią, choć baczny obserwator zauważy również wpływy kubizmu, abstrakcjonizmu czy surrealizmu. Prace ukazane na wystawie, wyszły z pod pędzla artystów takich jak m.in: Xawery Dunikowski, Eugeniusz Eibisch, Wojciech Fangor, Aleksander Kobzdej, Helena Krajewska, Juliusz Krajewski, Alfred Lenica, Bronisław Wojciech Linke, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, Wojciech Weiss, Marek Włodarski czy Józefa Wnukowa.

Kolejna wystawa to „We Want To Be Modern. Polish Design 1955-1968”. Holenderska publiczność, będzie mogła podziwiać polskie wzornictwo na terenie swojego kraju, po raz pierwszy w historii. Eksponaty pochodzą z kolekcji Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW. Wśród nich, zaprezentowane zostaną meble, tkaniny, szkło i ceramika. Widzowie zapoznają się również ze stylem form organicznych, charakterystycznym dla ówczesnej polskiej sztuki użytkowej oraz typowe dla tamtego okresu czasu rozwiązania stosowane w architekturze wnętrz. Nazwiska na jakie warto zwrócić uwagę oglądając wystawę to: Roman Modzelewski, Teresa Kruszewska, Maria Chomentowska, Jan Kurzątkowski, Czesław Knothe.

Ostatnia ekspozycja skupia się natomiast na sztuce nowoczesnej, tworzonej przy pomocy nowych mediów – zostaną na niej zaprezentowane prace naszej rodzimej artystki – Katarzyny Kozyry. Filmy i wideo-instalacje, to sztuka przekraczania pewnych granic, zarówno w kwestii norm społecznych i obyczajowych, jak i seksualnych. Widzowie obejrzą m.in. „Karę i zbrodnię”, „Lou Salome” czy „Chłopców”. Wystawa prac Kozyry to ciekawe uzupełnienie dwóch poprzednich ekspozycji o charakterze historycznym. Wspólny wernisaż wszystkich trzech projektów odbędzie się 2 czerwca o godzinie 15:00.

Źródło: mmkarnhem

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: