szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER

Znani, młodzi, dobrze rokujący – część pierwsza

02.10.2012

Inwestowanie w sztukę

Sławek Toman, Puszka, źródło: baltic-gallery.art.pl

Sławek Toman, Puszka, źródło: baltic-gallery.art.pl

Mówi się, że w Polsce brakuje utalentowanych młodych artystów, którzy posiadają indywidualny język wypowiedzi artystycznej i swą twórczością mogą podbić rynek zewnętrzny. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż tak na dobrą sprawę posiadamy w kraju liczne grono pozytywnie rokujących artystów, którzy jak dotychczas, całkiem nieźle sobie radzą.

W tekście tym postaram się chociaż w skrócie opisać grupę młodych i średnio-młodych, acz prężnych artystów, których twórczości warto się przyglądać. Za sprawą własnej aktywności, jak i wsparcia krytyków i kuratorów, w niedługim czasie bowiem mogą stać się silną reprezentacją polskiej sztuki młodego pokolenia. Oczywiście nie będzie to pełna lista, a jedynie stosunkowo subiektywny wybór twórców, którzy w ostatnim czasie stali się stosunkowo dobrze rozpoznawalni.

Agata Bogacka

Artystka ukończyła wydział grafiki na warszawskiej ASP, dyplom obroniła w 1997 roku. W swej twórczości w sposób szczególny akcentuje otaczającą ją, najbliższą rzeczywistość włączając w to sceny intymne. Posługuje się akrylem, a malarstwo jej charakteryzuje płasko kładziona plama barwna, gładkie puste tła oraz stosunkowo graficzna stylistyka. Bogacka prezentuje całkowicie autonomiczny styl, który rozpoznawalny jest nawet przez niewprawione oko. Do 2006 roku styl Bogackiej był całkowicie figuratywny, nieco nawiązujący do estetyki popularnej, potem zaś artystka skierowała się ku przedstawieniom bardziej abstrakcyjnym. Agata Bogacka współpracuje z warszawską Galerią Raster oraz wiedeńską Meyer Kainer.

Agata Bogacka, Agata 2001, 2001, źródło: csw.art.pl

Agata Bogacka, Agata 2001, 2001, źródło: csw.art.pl

Jakub Julian Ziółkowski

Artysta ukończył malarstwo na krakowskiej ASP, broniąc dyplom w 2005 roku w pracowni prof. Leszka Misiaka. Twórczość Ziółkowskiego to ciekawa mieszanka stylistyczna, bazująca na tradycji malarstwa europejskiego i wyobraźni własnej artysty. Uwagę krytyków w sposób szczególny zwróciły uwagę płótna, które odznaczają się drobiazgowym potraktowaniem kompozycji oraz charakterystyczną, stworzoną przez artystę ikonografią rozmieszczoną na tle pozornie chaotycznego tła. Ziółkowski związany jest z Fundacją Galerii Foksal.

Jakub Julian Ziółkowski, Bez tytułu, 2010, źródło: zacheta.art.pl

Jakub Julian Ziółkowski, Bez tytułu, 2010, źródło: zacheta.art.pl

Basia Bańda

Artystka ukończyła malarstwo na poznańskiej ASP, broniąc dyplom w 2006 roku w pracowni Jarosława Kozłowskiego. Stworzyła charakterystyczny i niezwykle rozpoznawalny styl, który aktualnie naśladowany jest przez wielu młodych twórców. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, krajowych, jak i zagranicznych – i co ważne, wydaje się, że zainteresowanie jej pracami nie maleje. W chwili obecnej związana jest z Uniwersytetem Zielonogórskim, gdzie pracuje jako asystentka w Katedrze Sztuki. W pewien sposób można porównać twórczość Bańdy, do seksualnych obiektów Marii Pinińskiej-Bereś, jednak pomimo istniejących podobieństw, twórczość Basi Bańdy różni się znacząco. W 2008 roku otrzymała nagrodę magazynu Arteon, była tym samym pierwszą kobietą uhonorowaną tym wyróżnieniem.

Basia Bańda, 50x50cm, źródło: baltic-gallery.art.pl/

Basia Bańda, 50x50cm, źródło: baltic-gallery.art.pl/

Agnieszka Sandomierz

Artystka studiowała na warszawskiej ASP, dyplom broniąc w 2003 roku u prof. Wiesława Szamborskiego. Aktualnie związana z rodzimą uczelnią, pracuje jako asystentka na Wydziale Malarstwa. Prace Agnieszki Sandomierz zazwyczaj wykonane są w klasycznej technice tempery żółtkowej. Stylistyka prac artystki jest szczególnym połączeniem popowej estetyki z rysunkowym, schematycznym modelowaniem. W jej pracach szczególną rolę odgrywa kobieta, której świat w dość szczegółowy sposób utrwalany jest na płótnach. Agnieszka Sandomierz mówi o sobie: „Kiedy maluję, patrzę na siebie, chcę się sobie przyjrzeć, ale patrzenie na obraz nie jest jak spoglądanie w lustro. Obraz jest syntezą”. Aktualnie artystka związana jest z domem aukcyjnym Abbey House.

Jowisz i Antiope, 2005 akryl, płótno, 129,5 x 160 cm; źródło: rempex.com.pl

Agnieszka Sandomierz, Jowisz i Antiope, 2005, akryl, płótno, 129,5 x 160 cm; źródło: rempex.com.pl

 Aleksandra Waliszewska

Aleksandra Waliszewska ukończyła warszawską ASP, broniąc dyplom w 2001 roku w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego. W 2003 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a w 2010 była finalistką polskiego etapu Henkel Art Award. Jej twórczość jest charakterystyczna i nie każdemu odpowiada, jednak poprzez swą oryginalność uzyskała szeroki rozgłos w świecie polskiej sztuki i tym samym zapisała się w świadomości krytyków.  W twórczości Waliszewskiej pełno jest kontrowersyjnych przedstawień małych dziewczynek ukazanych w opresyjnych sytuacjach, a także  nawiązań do malarstwa powszechnie znanych artystów doby wczesnego renesansu włoskiego.

Prace Aleksandry Waliszewskiej, źródło: waliszewska.blogspot.pl

Prace Aleksandry Waliszewskiej, źródło: waliszewska.blogspot.pl

Anna Halarewicz

Anna Halarewicz jest absolwentką wrocławskiej ASP. Dyplom z grafiki warsztatowej obroniła w pracowni prof. Tyszkiewicza oraz dyplom z fotografii w pracowni prof. A.P. Batora.  Artystka tworzy żywiołowe, graficzne realizacje, będącymi swoistymi, neofiguratywnymi wizjami. Twórczość Anny Halarewicz charakteryzuje ekspresyjny rysunek, który połączony jest z jaskrawą, kontrastową plamą barwną i deformacją. Przez jakiś czas artystka intensywnie inwestowała w swoją promocję – kampania w mediach branżowych – co zaowocowało rozpoczęciem współpracy z warszawską Galerią Fibak.

Anna Halarewicz, Fashion or obsession?, 2010, źródło: polswissart.pl

Anna Halarewicz, Fashion or obsession?, 2010, źródło: polswissart.pl

Kama Sokolnicka

Artystka ukończyła wrocławską ASP. Ma za sobą pobyt twórczy w Europejskim Centrum Współczesnych Działań Artystycznych CEAAC w Strasburgu (2004) oraz stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). W swoich realizacjach zajmuje się przede wszystkim procesami, które związane są z określonym miejscem, a także obrazem jako funkcją pamięci, emocji i  potrzeby orientacji w otoczeniu. Posługując się różnymi mediami, analizuje relacje między przestrzenią, człowiekiem i przedmiotami. Jest autorką serii fotograficznych, jak i instalacji (bardzo często site specific). Jej Pełnia sztuczna, od której tytuł zaczerpnęła aktualna wystawa w MWW, została zakupiona do kolekcji dolnośląskiej Zachęty.

Kama Sokolnicka, The Artificial Fullmoon* | Pełnia sztuczna installation | instalacja 2009, źródło: kamasokolnicka.com

Kama Sokolnicka, The Artificial Fullmoon* | Pełnia sztuczna installation | instalacja 2009, źródło: kamasokolnicka.com

Aneta Grzeszykowska

Artystka związana z warszawską Galerią Raster. Zajmuje się sztuką multimedialną. Ukończyła w 1999 roku Wydział Grafiki ASP w Warszawie. Niemalże od początku swej twórczości zajmuje się nowymi mediami. Do roku 2005 współpracowała razem z Janem Smagą, by następnie rozpocząć pracę nad projektami indywidualnymi. W pracach Anety Grzeszykowskiej odnaleźć można zagadnienia związane z tożsamością ludzką oraz współczesnym wizerunkiem człowieka uwikłanego w medialną reprezentacje świata Warto zaznaczyć, że od roku 2007 realizuje olbrzymie, monochromatyczne, nieco przerażające lalki z wełny i grochu (np. ChłopiecDziewczynka ze zwierzętami).

Aneta Grzeszykowska, Untitled Film Stills #3, 2006, c-print, 18 x 25 cm, źródło: raster.art.pl

Aneta Grzeszykowska, Untitled Film Stills #3, 2006, c-print, 18 x 25 cm, źródło: raster.art.pl

Sławek Toman

Co prawda nie jest on reprezentantem najmłodszej generacji, lecz warto o nim wspomnieć. Artysta aktualnie związany jest z lubelskim Wydziałem Artystycznym. Jest absolwentem krakowskiej ASP oraz Ecole de Beaux-Arts w Rennes we Francji. Artysta ten poprzez swój indywidualny styl malarski zgromadził wokół siebie grono uczniów pracujących i myślących w podobny sposób, stając się przez to jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów aktualnej lubelskiej sceny artystycznej. Według rzeszy krytyków, stylistyka Tomana stanowi pewną spuściznę estetyki pop-art’u i hiperrealizmu zarazem. Na płótnach tych zazwyczaj zobaczymy osadzone na pustych, gładkich tłach wyrwane z kontekstu przedmioty – najczęściej codziennego użytku, ukazujące postępujący proces banalizacji i komercjalizacji pozycji artysty współczesnego. Laureat Nagrody Magazynu o Sztuce /Arteon/ w 2001 roku.

Sławek Toman, Puszka, źródło: baltic-gallery.art.pl

Sławek Toman, Puszka, źródło: baltic-gallery.art.pl

Witek Orski

Debiut artystyczny twórczości Witka Orskiego odbył się w tym roku w warszawskiej Galerii Czułość. Była to dość prowokacyjna i dla ciekawa propozycja fotografii artystycznej (Wulgarnie), która od samego początku zafascynowała grupę młodych kolekcjonerów. Ten spektakularny debiut umożliwił Witkowi Orskiemu wejście do grupy dobrze rokujących polskich artystów współczesnych. Artysta do 31 maja 2012 roku razem z Jankiem Zamojskim prowadził Galerię Czułość.  Od 2007 roku artysta zawodowo zajmuje się fotografią i filmem dokumentalnym. Jego zdjęcia opublikowano m.in. w książce Self Publish be Naughty – Londyn/NowyJork i wydawnictwie L’héliotrope – revue photographique – Paryż.

Witek Orski, fotografia, źródło: vvors.blogspot.com

Witek Orski, fotografia, źródło: vvors.blogspot.com

A jutro zaprezentujemy kolejną, silną grupę reprezentująca naszą aktualną sztukę, w której przeważać będzie głównie męski skład, m.in. Wojciech Bąkowski, Honza Zamojski, Piotr Kmita czy Olaf Brzeski.

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

16 komentarzy do “Znani, młodzi, dobrze rokujący – część pierwsza”

 1. Gdzie Ja Jestem

  ojojojojoj oj

 2. mimi

  bardzo się cieszę, że mamy aż tylu świetnie rokujących, młodych artystów. 

 3. Polka

  Ciekawe prace, aczkolwiek nie dla przeciętnego człowieka. trochę kontrowersyjne

 4. tonia

  uwielbiam ich! szkoda, ze ja tak nie umiem!

 5. kropa

  prace Sandomierz zawsze poprawiają mi humor!

 6. TJ

   tylko pozazdrościć talentu

 7. Bezpiecznik

  tutaj pokazano naprawdę łagodne oblicze Agnieszki Sandomierz. warto zobaczyć jej obrazy powstałe w okolicach dyplomu. odważne i bezpruderyjne.

  1. Szymon

   Baaardzo odważne i nie wiem, czy nie za bardzo kontrowersyjne… 

 8. KA

  no wlasnie! mamy tyle zdolnych mlodych artystow, nie narzekajmy, ze jestesmy w tyle za zachodem, tylko docenmy swoich!

 9. Boneville

  Co do Sandomierz mam mieszane uczucia.. być może dlatego, że nie było mi dane obcować z nimi na żywo, tylko przez internet.. Dziewczyna ma potencjał, ale wydaje mi się, że dla pewnych osób może ona pozostawać jako kontrowersyjna

 10. Kamila

  Świetny artykuł. Niektóre z tych prac naprawdę dają do myślenia. życzę powodzenia tym młodym artystom

 11. Tolleczka22

  nie mogę się zdecydować, która praca mi sie podoba najbardziej!

 12. Lola

  Nareszcie pojawił się ktoś odważny kto zdecydował się na połączenie sztuki i biznesu w jedno, może
  da to szansę młodym i zdolnym ale bez zaplecza finansowego rodziców. trzymam kciuki za sukces Abbey

 13. hryszka

  będę trzymać kciuki za ich sukces. nie jest łatwo się przebić, ale mam nadzieję, że im się uda!

 14. tzi [tomek zimakowski]

  prace młodych są żałosne , wtórne , wulgarne … [mógłbym użyć jeszcze wielu epitetów i wyrazów na k. , ch. i p. ] . myślę że słowo OHYDA wyczerpuje temat .

  p.s. adres email krzysztofsierpień o2.pl nie istnieje . podaje nazwisko tego żałosnego palanta , aby z niego zakpić i na niego przekierować spam .

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: