szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Alexander Calder za 12.34 dolarów?

03.12.2012

Ciekawostki

Czy można nabyć dzieło Alexandra Caldera za 12.34 dolarów? Chociaż jest to mało prawdopodobne, to jest to możliwe. Udało się to Karen Mallet, która w sklepie Goodwill w Milwaukee nabyła jedną z litografii amerykańskiego artysty za tą właśnie kwotę. 

A chodzi tu o pracę Red Nose, której wartość rynkowa wynosi mniej więcej 9.000 dolarów. Można powiedzieć, że jest to przypadek, lecz gdy dopowiem jeszcze, że tej samej kobiecie w ostatnich sześciu miesiącach udało się  znaleźć i nabyć po niewielkich cenach bardzo wartościowe prace, to uznamy, że jest ona wielką szczęściarą Miesiąc temu natrafiła na szkic Salvadora Dali – oczywiście również w sklepie Goodwill. Podobna sytuacja miała także miejsce rok temu, kiedy Karen Mallet w Buffalo  kupiła wazę, która okazała się być niezwykle wartościowym artefaktem.

Jak się okazuje w ramach typu sprzedaży, jaka prowadzona jest w sklepach takich jak Goodwill, można odnaleźć naprawdę interesujące obiekty o wyjątkowej wartości. Warto tutaj zaznaczyć, że nieodłączną częścią tego typu zakupów jest dreszczyk emocji związany przeszukiwaniem tysiąca aukcji i braku jakiejkolwiek pewności na co się tym razem natrafi. Karen Millet zakupiła swoją pracę kierując się jedynie instynktem i widoczną na litografii sygnaturą, a śmieszna cena wynosząca 12.34 dolarów, nie pozwoliła okazji tej przepuścić. Realizacja Red Nose jest 55 odbitką z 75  w edycji i została wykonana w 1969 roku. Została ona wyceniona na 9,000 dolarów.

Jak się okazuje przypadek z odnalezieniem oryginalnego Caldera, nie jest wyjątkiem, a Goodwill uznawany jest za prawdziwą kopalnię złota w tym zakresie, gdyż tego typu odkrycia są bardzo częste. W kontekście sieci sklepu aukcyjnego, pojawiają się zgodne opinie, że brak wykształconych w zakresie sprzedaży dzieł sztuki personelu, w dużej mierze uniemożliwia odkrycie realnych dzieł sztuki, które na tego typu aukcjach są wystawiane. Chociaż przedstawiciele sklepu bronią się, wymieniając nawet przykłady prac zidentyfikowanych: na przykład w obraz Maynarda Dixona, Edouarda-Leona Cortesa czy Franka Westona Bensona.

Źródło: Artdaily.org

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: