szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Artekspozycje – niedźwiedzie i niedźwiadki

Motyw korupcji w malarstwie

02.04.2013

Ciekawostki

Artyści amerykańscy przedstawiali Sprawiedliwość jako postać – ikonę, porównując ją do ideału kobiety w XIX wieku – autorytetu moralnego, ostoję stabilności i domowego ogniska.

W tym odniesieniu Sprawiedliwość bardziej była utożsamiana z ochroną aniżeli z przywództwem. Kobiece alegorie w sztuce przedstawiały w wiekszości cnoty, jednak zdarzało się, że posługiwano się nimi do reperezentowania przeciwieństwa Sprawiedliwości. W tych przypadkach tradycyjne cechy kobiecości – piękno i cnota zostały zarzucone dla bardziej współczesnej reprezentacji – kobiety, która zeszła na złą drogę.

Przykładem artysty, który wykorzystał dwa przeciwstawne wizerunki kobiety w cyklu prac był Elihu Vedder (1836-1923), amerykański malarz – symbolista, ilustrator i poeta. Jedna z nich, zatytułowana „Good Administration”, ukazuje Sprawiedliwość jako ikoniczną, niezłomną postać w szacie klasycznej, dzierżącą wagi w obu dłoniach. W kontraście do tego wizerunku została, namalowana w 1896 roku, „Corrupt Legislation”, przedstawiona jako kobieta upadła. Podczas, gdy Sprawiedliwość ma klasyczny strój, to już na obrazie „Skorumpowana legislacja” kobieta w całości uosabia zepsuty świat. Jej strój jest świadomie nie-klasyczny, a głeboki dekolt, wyeksponowany biust, włosy w nieładzie, nawet sposób, w jaki siedzi, ukazuje jej niebezpieczeństwo właśnie poprzez seksualność, a więc pokusę i pożądanie – charakterystyczne również dla korupcji.

Z czasem, kiedy społeczeństwo amerykańskie ugruntowało własnych bohaterów, a nacjonalistyczne nastawienie wzięło górę, zmienił się również gust. Odtąd decydowano się na reprezentowanie Sprawiedliwości poprzez malowanie scen utożsamianych z lokalną i narodową historią.

Obrazy „Corrupted Legislation” i „Good Administration” znajdują się w Waszyngtonie, zdobią główne pomieszczenie czytelni Biblioteki Kongresu w budynku im. Tomasa Jeffersona. Fotografie autorstwa Carol Highsmith

Artykuł powstał m.in. w oparciu o inforamcje zawarte w „Law in America. An Illustrated Celebration” B.Kauffman, B.Collier. Beaux arts editions. 2001

Źródło: cba.gov.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: