szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AM warsztaty

Watykan po raz pierwszy wystawi swój pawilon na Biennale w Wenecji

20.05.2013

Magazyn

Weneckie Biennale, które rozpoczyna się 1 czerwca, pokaże dzieła sztuki zatwierdzone przez Watykan, które tematyką będą nawiązywać do biblijnej Księgi Urodzaju.

Z pewnością wiele osób pamięta kontrowersyjną rzeźbę, przedstawiającą wizerunek leżącego Jana Pawła II przygniecionego przez meteoryt. Praca ta spotkała się z niejedną krytyką na całym świecie oraz wywołała duże oburzenie, szczególnie w Watykanie. Równie kontrowersyjne jest to, że rzeźba z wizerunkiem Papieża została wystawiona na Biennale w Wenecji w 2001 roku.

Taka sytuacja na pewno nie powtórzy się w tym roku, gdyż po raz pierwszy w historii festiwalu sztuki współczesnej w Wenecji, Watykan będzie miał własny pawilon, na którym zostaną pokazane dzieła nawiązujące do biblijnej Księgi Urodzaju.

Wykonanie dzieł zlecono włoskiemu Studio Azzurro, amerykańskiemu artyście Lawrence Carollowi i sławnemu czeskiemu fotografowi Josefie Koudelce. Prace jednak nie przypominają typowego malarstwa religijnego, są zaś odzwierciedleniem tego, jak artyści postrzegają tworzenie, zniszczenie i odrodzenie świata.

Jedna z prac, zainspirowana tematem tworzenia, to multimedialne dzieło, przestawiające ręce osób, szukających pomocy. W tle tego wizualnego dzieła słychać odgłosy dzieci i zwierząt.

Do tematu zniszczenia natomiast nawiązuje w swych pracach Koudelka. W zbiorze 18 fotografii, mierzących czasem ponad 2 metry, ukazany jest świat zniszczony przez wojny i zaniedbanie środowiska.

Caroll, chcąc ukazać odrodzenie świata, stworzył konstrukcję złożoną z przewodów elektrycznych oraz oprawek z żarówkami – niektóre oprawki jednak pozostają puste.

Koszt watykańskiego pawilonu na weneckim biennale to 750 tysięcy euro.

 Oprac. Paulina Jaszewska

Żródło: Reuters

Fot. Josef Koudelka

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: