szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Christie’s wycenia kolekcję bankrutującego Detroit

08.08.2013

Ciekawostki

Po tym jak władze miasta Detroit w lipcu tego roku złożyły wniosek o uznanie upadłości, Christie’s potwierdził, że wykona wycenę dzieł sztuki Detroit Institute of  Arts. Zatrudnienie przez DIA domu aukcyjnego, stanowi alarm dla innych właścicieli kolekcji w miastach zagrożonych bankructwem – a tych według „The Wall Street Journal”  w Stanach Zjednoczonych jest około piętnastu. 

Zgodnie z oświadczeniem Detroit Institute of Arts, pracujący tam urzędnicy, zostali poinformowani, że Christie’s, na wniosek Emergency Manager, planuje przystąpić do wyceny całej kolekcji DIA i podejmą pełną współpracę w tym zakresie. Jednakże zarząd muzeum określa jasno swoje stanowisko odnośnie zaistniałej sytuacji – wierzy, że w dalszym ciągu nie ma powodu, aby kolekcja miała zostać sprzedana, ponieważ zgodnie z wyjaśnieniami prokuratora generalnego, zbiory sztuki podlegają innym restrykcjom i nie mogą być sprzedawane w ramach postępowania upadłościowego. Zarząd muzeum zauważa także, że przy całej słuszności podejmowanych przez Emergency Manager decyzji mających na celu przywrócenie stabilności finansowej Detroit, nie należy przeprowadzać działań, które stanowiłyby zagrożenie dla najważniejszej instytucji kulturowej miasta.

[vsw id=”faqWvXs43No” source=”youtube” width=”650″ height=”450″ autoplay=”no”]

Instytucje członkowskie lub stosujące się do wytycznych określonych przez Stowarzyszenie Dyrektorów Muzeów Sztuki  (AAMD) nie mogą przenosić lub sprzedawać dzieł sztuki w innych celach niż nabycie kolejnych. Ustawa taka ma zapobiec wzbogacaniu się muzeów na sprzedaży dzieł. Jednak najnowsze informacje wskazują na to, że urzędnicy miasta Detroit poważnie rozważają sprzedaż (lub przynajmniej wykorzystanie) części cennej kolekcji w celu złagodzenia problemów finansowych.

Oświadczenie Christie’s sięga dalej niż samo podjęcie wyceny kolekcji sztuki. Specjaliści domu aukcyjnego mają także doradzać, w jaki sposób zyskać profity, równocześnie pozostawiając kolekcję własnością miasta. Dodają, że Detroit będzie musiało podjąć sprzedaż majątku (nie tylko artystycznego), ale jest to jeden z wielu koniecznych kroków, które podjąć trzeba dla lepszego funkcjonowania miasta w przyszłości.

Mimo zapewnień Christie’s, Detroit Institute of Arts, wiadomość o wprowadzeniu wyceny przyjęło z trwogą. Zarząd muzeum twierdzi, że każda wymuszona sprzedaż będzie powodowała upadek DIA oraz naruszała zaufanie darczyńców i sympatyków muzeum, które już od dawna prowadzi działalność bez wsparcia finansowego miasta Detroit.

źródło i zdjęcia: blouinartinfo.com

Oprac. A.P.

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: