szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Pejzaż Renoira wrócił do Muzeum w Baltimore

13.01.2014

Magazyn

Jak wspominaliśmy w zeszłym tygodniu w piątek 10 stycznia Sąd ustalił, która ze stron biorących udział w sporze jest właścicielem obrazu „Paysage Bords de Seine” Renoira. Marcia Fuqua, która twierdziła, że w 2010 roku kupiła obraz na targu staroci przegrała sprawę na rzecz Muzeum Baltimore.

Sprawę przesądziły dowody przedstawione przez Muzeum. Wśród nich znajdował się raport policyjny z 1951 roku. Sędzia Leonie Brinkema oddaliła powództwo Pani Fuqua, powołując się na brak możliwości przeniesienia tytułu własności jeżeli nabyty przedmiot został wcześniej skradziony. Powódka nie potrafiła przedstawić najmniejszego dowodu na to, że przedmiot nie pochodzi z kradzieży.

Ponadto sensacyjne okazały się zeznania brata Marcii Fugua, który twierdzi, że obraz wisiał w pracowni ich zmarłej matki (nauczycielki sztuki) przez długi czas. Nie wyklucza również, że znajdował się tam przez ostatnie 50-60 lat.

Dzięki szumowi medialnemu, który powstał po intrygującej wiadomości odnalezienia obrazu Renoira na targu staroci, sprawa została rozwiązana pomyślnie. Obraz wrócił w ręce prawowitego właściciela po 64 latach.

Źródło: The Guardian

Katarzyna Grzemska

Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: