szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Niepodległa Suwerenna – Fabryka Sztuk

Rysunki i litografie znanych polskich artystów powracają do Muzeum Narodowego w Warszawie

03.03.2014

Polska: wydarzenia

W poniedziałek 3 marca 2014 zaginione w czasie II Wojny Światowej rysunki i litografie najwybitniejszych polskich twórców, powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Aleksander Orłowski - Mężczyzna w futrzanej czapie

Aleksander Orłowski – Mężczyzna w futrzanej czapie

42 prace zostały odzyskane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Uroczystego przekazania dokonali przedstawiciele obu instytucji.

Cieszymy się, że moglibyśmy pomóc w odzyskaniu utraconych podczas II Wojny Światowej polskich dzieł. To rodzaj naszej powinności, która wynika z ponad 140-letniej tradycji Banku Handlowego – społecznie zaangażowanego mecenasa kultury, podkreślił w swoim wystąpieniu prezes Zarządu Citi Handlowy, Sławomir S. Sikora. Mamy świadomość, że odnajdywanie dzieł sztuki, ksiąg i archiwów jest rzeczą niezwykle skomplikowaną, dlatego tak istotne są tutaj połączone starania instytucji państwowych i prywatnych, takich jak nasza.

Zbiór, który przekazany został Muzeum Narodowemu w Warszawie, składa się dwóch części – prac rysunkowych Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Juliusza Kossaka, Jana Piotra Norblina, Zygmunta Vogla, Aleksandra Orłowskiego oraz Piotra Michałowskiego. Druga część zbioru to litografie Leona Wyczółkowskiego zakupione i otrzymane przez warszawskie muzeum od autora, Hieronima Wildera oraz Dominika Witke – Jeżewskiego, znanych, przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki. Wszystkie te prace, wraz z innymi eksponatami z muzealnej kolekcji, wywiezione zostały przez Niemców w 1944 r.

Citi Handlowy, poprzez Fundację Kronenberga po raz kolejny angażuje się w tego typu inicjatywę. W ramach programu „Odzyskiwanie dzieł sztuki” udało się sprowadzić do kraju dwa zaginione płótna – „Odpoczynek w szałasie tatrzańskim” Wojciecha Gersona oraz „Murzynkę” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

źródło: MNW

zdj. (góra) Józef Chełmoński – Pole Bitwy

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: