szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER Adam Myjak

Odkryto pierwszą autorską replikę Rafaela

08.04.2014

Ciekawostki

Jedyna replika obrazu „Madonna of Foligno” autorstwa Rafaela została zidentyfikowana prywatnej kolekcji w Cordobie. Naukowcy zakładali dotychczas, że artysta nie kopiował własnych dzieł.

"Madonna of Froligno"; Rafael; źródło: Pinacoteca Vaticana

„Madonna of Froligno”; Rafael; źródło: Pinacoteca Vaticana

O zdarzeniu powiadomił Luis Rodrigo Rodríguez Simón – konserwator oraz wykładowca na Uniwersytecie w Granadzie. Świat artystyczny dotychczas funkcjonował w przeświadczeniu, że Rafael nie powielał swoich dzieł.

Obraz namalowany na drewnie, znany jako „The Madonna of Foligno„, powstał w roku 1512. Pod koniec XVIII wieku został przywieziony do Francji przez Napoleona Bonaparte, by w 1802 trafić na płótno. Trzynaście lat później dzieło wróciło do Włoch i obecnie spoczywa w Pinakotece Watykańskiej.

Zidentyfikowana niedawno kopia mogła być przygotowawczym studium formy. Tezę tę potwierdzają regularności i kształty naniesione na obraz w celu oszacowania proporcji.

Stefano Alessandrini – doradca włoskiego Ministra Kultury i Sztuki – sceptycznie odnosi się do najnowszych doniesień. Twierdzi, że rzeczywiście jest to doskonała kopia, ale nie istnieją żadne przesłanki do zaakceptowania obrazu jako replika samego Rafaela. Dodaje, że płótno mogło powstać w okresie 1797-1816, kiedy oryginał znajdował się na wystawie w Luwrze.

Simon jest przekonany, że kunszt, który reprezentuje replika jest charakterystyczny dla Rafaela i nie wyklucza, że na świecie istnieje więcej jego kopi.

 Katarzyna Grzemska

fot. góra: fragment „Madonna of Froligno”; Rafael; źródło: Pinacoteca Vaticana

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Odkryto pierwszą autorską replikę Rafaela”

  1. Joanna

    Autor może wykonać jedynie replikę własnej pracy. Niemożna używać w odniesieniu do repliki określenia reprodukcja. Reprodukcja nie jest dziełem sztuki.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: