szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Contemporary London Art – FaceToFaceArt NCK – Maria Ptaszek

Kiczowata kolekcja sztuki Wiktora Janukowycza

29.04.2014

Kolekcje, Na deser

W Muzeum Narodowym w Kijowie zaprezentowano kolekcję dzieł sztuki należącą do byłego prezydenta Ukrainy – Wiktora Janukowycza. Krokodyle skóry, kolorowe ornamenty i portret monarchy ubranego w strój rajdowcy to tylko niektóre z eksponatów, uznanych zgodnie za synonim przepychu i artystycznego kiczu. 

Janukowycz w lutym br. został zmuszony przez demonstrantów do opuszczenia swojej posiadłości oddalonej o 15 km. od Kijowa. Szybka ucieczka wymagała pozostawienia większości zgromadzonych przez lata artefaktów. Budynek opływający w złoto i kosztowności wzbudził gniew wśród ukraińskiej społeczności, której jednostkowe, średnie wynagrodzenie wynosi 250 dolarów miesięcznie.

Muzeum Narodowe w Kijowie zorganizowało wystawę prezentującą kilkaset zgromadzonych przez oligarchę „eksponatów”. Na większości obiektów znajduje się wizerunek Janukowycza – w każdej z możliwych póz. Wśród kolekcji można znaleźć liczne zestawienia religijnych ikon, stylizowanych chińskich waz, oraz posągów z brązu. Posiadłość stanowiła swoisty „gabinet osobliwości”. Międzynarodowa prasa okrzyknęła byłego prezydenta nowym królem kiczu.

Ekspozycja ma na celu pokazanie obywatelom Ukrainy tego, co dotąd ukrywano za zamkniętymi drzwiami. Uświadamia stopień skorumpowania sceny politycznej i prowokuje do wyciągnięcia wniosków. Eksperci twierdzą, że Janukowycz nie jest odosobnionym przypadkiem.

Katarzyna Grzemska

fot.(góra): Kolekcja Janukowycza; Muzeum Narodowe w Kijowie

Portal Rynek i Sztuka 

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: