szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Stalowa

Portret bezdomnego mężczyzny zapewnił Thomasowi Ganterowi zwycięstwo w BP Portrait Award 2014

25.06.2014

Świat: wydarzenia

Tegorocznym laureatem jednego z najbardziej prestiżowych konkursów malarskich BP Portrait Award w Londynie ogłoszono brytyjskiego artystę Thomasa Gantera. Zwycięstwo zapewnił mu portret Mężczyzna z pledem. Przedstawia on niemieckiego bezdomnego imieniem Karel.

Thomas Ganter, Mężczyzna z pledem, 2014, źródło: National Portrait Gallery

Thomas Ganter, Mężczyzna z pledem, 2014, źródło: National Portrait Gallery

Temat obrazu znalazł się zupełnie przypadkowo. Podczas wizyty we Frankfurcie Ganter postanowił odwiedzić muzeum Städel, gdzie akurat prezentowano wystawę Starych Mistrzów. Po wyjściu z muzeum spotkał bezdomnego. Zarówno kolorystyka otoczenia, poza oraz detale wywarły na nim piorunujące wrażenie i przywoływały autorowi na myśl obrazy, które miał okazję oglądać na wystawie. Tym razem jednak był to zwyczajny bezdomny, a nie święty czy znana osobistość. Zarówno wrażenie estetyczne, jakim kierował się Ganter oraz emocje, jakie przekazuje zdecydowały o jego wygranej. Ganter zgarnął nagrodę w wysokości 30 tys. funtów (ok. 155 tys. zł) podczas wtorkowego rozdania nagród w National Portrait Gallery w Londynie.

Mężczyzna z pledem został zauważony pośród 2377 nadesłanych prac z ponad 70 krajów. W wyjaśnieniu decyzji jury zwróciło uwagę na połączenie kolorów, złożoność i dopracowanie detali tekstur oraz malowanie światłem. Drugą nagrodę przyznano Richardowi Twose’owi za portret znanej fashionistki Jaen Woods, trzecią nagrodę otrzymał amerykański malarz David Jon Kassan za portret matki.

W tym roku BP Portrait Award obchodzi 25. rocznicę działalności. Przez wielu konkurs ten określany jest jako „Oskary Portretu” i stanowi najwyższe wyróżnienie w swojej klasie. W poprzednich latach wyłoniono takich twórców jak: Susanne du Toit (portret Pieter, 2013), Aleah Chapin (portret Ciotka, 2012) Wim Helden (portret Roztargiony, 2011), Daphne Todd (Ostatni portret matki, 2010).

Na wystawie najlepszych prac konkursowych z 2014 roku, którą będzie można zwiedzać już od jutra, znajdą się również i polskie akcenty. Między innymi będzie można zobaczyć obraz malarki z Gdańska Anny Wypych pt. Girl in red, który przedstawia Ninę – przyjaciółkę artystki.

Obecną wystawę najlepszych prac konkursowych z 2014 roku będzie można zwiedzać już od jutra.

Fot. (góra) fragment, Thomas Ganter, Man with Paild Blanket, źródło: National Portrait Gallery

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Portret bezdomnego mężczyzny zapewnił Thomasowi Ganterowi zwycięstwo w BP Portrait Award 2014”

  1. Grażyna

    Ciekawe czy podzieli się nagrodą z tym bezdomnym… 🙂

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: