szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Pracownia Maudora pilnie potrzebuje remontu

06.08.2014

Świat: wydarzenia

W 1946 roku Pablo Picasso wraz ze swoim przyjacielem wybrali się na wycieczkę, podczas której zaplanowali zwiedzić wystawę ceramiki we francuskim mieście nad Lazurowym Wybrzeżem – Vallauris. Uwagę Picassao przyciągnęła ceramika z warsztatu Madoura, do tego stopnia, że artysta zapragnął tam pozostać…

Uczynni właściciele Suzanne and Georges Ramié oprowadzili Picassa po pracowni i pozwolili wykonać mu własną ceramikę. Picasso nie marnując okazji, zakasał rękawy i przygotował trzy własne naczynia. Od razu poczuł, że łączy go z tym miejscem niewidzialna więź. I rzeczywiście Picasso rok później odwiedził Maudorę ponownie, aby ocenić rezultaty swojej pracy. Był zachwycony nie tylko efektem, ale i jakością. Tak rozpoczęła się współpraca między małą pracownią ceramiczną wprowadzającą wielkiego hiszpańskiego mistrza w arkana tej dziedziny sztuki.

Kolekcję ceramiki Maudora Picassa za 8 mln funtów

Pablo Picasso, Grand Vase aux Femmes Voilees, źródło: Christie's

Pablo Picasso, Grand Vase aux Femmes Voilees, źródło: Christie’s

Maudora była miejscem ważnym w historii twórczości artysty. To właśnie tam powstało ponad 4000 różnych ceramicznych obiektów, które są pożądane przez kolekcjonerów sztuki. Pod koniec czerwca 2012 roku dom aukcyjny Christie’s zorganizował specjalną aukcję ceramiki Picassa z kolekcji Maudora, podczas której wystawiono na sprzedaż 536 przedmiotów powstałych w pracowni Państwa Ramie. Jedną z waz nazwaną Grand vase aux femmes voilées liczącą sobie 68 cm, wykonanej z terakoty, częściowo szkliwionej, sprzedano za ponad 1 mln dolarów. Drugie podobne dzieło sprzedano za pół ceny. Cała aukcja przyniosła dochód w wysokości 8 mln funtów, czyli 42 mln złotych.

Dziś Maudora w mieście Vallauris to ruina. Przez sześć lat była zamknięta dla zwiedzających, odkąd lokalne władze wykupiły pracownię za 3 mln euro z rąk rodziny Ramié w maju zeszłego roku, otwierając ją ponownie dla szerszej publiczności już w grudniu. Udało się nawet w jej wnętrzach zorganizować 23. biennale ceramiki. Pracownia Maudora ma ważne znaczenie nie tylko w historii twórczości Picassa, ale również w historii ceramiki w ogóle. Niestety kondycja budynku nie jest najlepsza… Odkąd Picasso w 1971 roku pojawił się tam po raz ostatni, zaczął niszczeć.

Czy uda się zachować historię?

Wilgoć, grzyby na ścianach, dziury w dachu, sypiące się ściany to tylko początek… Pracownia Maudora wymaga kapitalnego remontu, aby historia, której stała się udziałem, mogła przetrwać. Jean Leonetti, burmistrz sąsiadującego z Vallauris miasta Antibes, poinformował, że pierwsze prace renowacyjne zaczną się już tej jesieni, jednakże przewidziany budżet może nie być wystarczający. Burmistrz Vallauris Michelle Salucki dodaje, że celem zakupu  Maudory było przekształcenie jej na kulturalne centrum ceramiki.

Fot. (góra), Pablo Picasso, talerz Visage aux tâches, 1956, źródło: © Emmanuel Valentin © Succession Picasso, vallauris-golfe-juan.fr

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: