szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Stalowa

„I want to believe” – wernisaż prac Joanny Karpowicz

22.09.2014

Polska: wydarzenia

19 września 2014 roku w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu odbył się wernisaż prac malarki i ilustratorki Joanny Karpowicz, której kuratorką była Agnieszka Jamroszczak. Na wystawie można oglądać plansze komiksowe ze znanej serii Szminka czy obrazy na płótnie z serii Anubis mój przyjaciel.

Anubis mój przyjaciel to cykl obrazów inspirowany egipskim bóstwem Anubisem, opiekunem zmarłych. Anubis zdaje się być postacią łagodną, z którą można napić się kawy, wyskoczyć na drinka czy pozjeżdżać na sankach. Przedstawiając go w tak przyjazny sposób, autorka stara się rozprawić i oswoić lęk przed śmiercią, choć bardziej odpowiednie byłoby tutaj użycie sformułowania przejścia do kolejnego etapu życia. Według niej malarstwo nie jest formą terapii, a jedynie sposobem poradzenia sobie z pewnymi problemami. W tych pracach nie brak odwołań do klasyki malarstwa współczesnego. Widać wyraźnie wpływy podglądactwa Hoppera, oszczędności Hockneya, a niektóre kompozycje to polemika z polską tradycją, przykładem może być trawestacja motywu dziewczyny i ułanów, na dziewczynę i żołnierzy z przyszłości – UFO.

Prace Joanny Karpowicz pochodzą z tej właśnie epoki, kiedy trudno jest wyobrazić sobie podmiotowość Inną niż własna. Ten Inny podmiot pojawia się na spokojnych, prawdopodobnych, sielskich pejzażach w postaci UFO, wywracając go góry nogami ich zamierzone znaczenie” – pisze Krzysztof Żwirski. Roboty i pojazdy kosmiczne pojawiające się w pracach artystki to wyraz zainteresowania fantastyką i science-fiction. Choć roboty na pierwszy rzut oka zdają się być groźne – ich rozmiary, a także monochromatyczne kolory tworzące atmosferę niepokoju, po dokładnym przyjrzeniu się zauważymy, że te mechaniczne kolosy są częściowo spersonifikowane i obdarzone zdolnością współodczuwania – kochają, cierpią, radują i smucą. Dane im jest przeżyć piękne chwile tacierzyństwa, o którym tak niewiele mówi się nie tylko w sztuce, ale i w życiu codziennym w ogóle.

W przestrzeni Galerii Tymczasem w CKZ zostały zaprezentowane również plansze komiksowe Joanny Karpowicz, pochodzące z albumów pt. Szminka (2003), Potem (2013) oraz Jutro będzie futro (2005).

Całości dopełnia interaktywna instalacja rodem z paleolitu. Dwa niepołączone ze sobą kamienne kręgi prezentują dwie postawy „I do believe” (Wierzę) i „I don’t believe (Nie wierzę). Zwiedzający wystawę mogą wziąć kamień z kosza i wyrazić swoje przekonanie wobec pytania, które sami sobie mają zadać.

Joanna Karpowicz (ur. 1976 roku, absolwentka wydziału malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki) jak sama wspomina – jest „obciążona genetycznie”. Jej ojciec Sławomir Karpowicz był wybitnym polskim malarzem, profesorem krakowskiej ASP i nieocenionym twórcą martwej natury. Malują również jej matka oraz młodsza siostra – Katarzyna. Prace rodziny Karpowiczów znajdują się w kolekcjach polskich i światowych.

 

Wernisaż wystawy "I want to believe" Joanny Karpowicz w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu. 19 września 2014 r.

Wernisaż wystawy „I want to believe” Joanny Karpowicz w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu. 19 września 2014 r.

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: