szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Kolekcja Any Gamazo i Juana Abelló w Madrycie

07.11.2014

Kolekcje, Świat: wydarzenia

Jedna z najlepszych prywatnych kolekcji sztuki na świecie po raz pierwszy zaprezentowana zostanie szerokiej publiczności. 160 starannie wyselekcjonowanych prac ze zbiorów Any Gamazo i Juana Abelló już w marcu 2015 roku pokazanych zostanie w hiszpańskim CentroCentro Cibeles.

Kolekcja Gamazo i Abelló liczy ponad 500 dzieł, a jej największą ozdobę stanowi tryptyk Francisa Bacona „Trzy studia do portretu Luciana Freuda”, który w 2013 roku osiągnął najwyższą w historii cenę aukcyjną, 142 mln dolarów. Kurator wystawy Felipe Garin Llombartthe powiedział, że najtrudniejszym zadaniem było wybranie z tak dużej liczby dobrych prac tych, które powinny znaleźć się na wystawie.

Wystawa zawiera dzieła z różnych okresów, dlatego została zaprojektowana tak, by widz mógł odbyć podróż w czasie, poczynając od XV wieku kończąc na współczesności. Llombartthe uważa, że sposób w jaki wystawa została zbudowana, ułatwia poznanie historii sztuki: „Możesz przyjść na wystawę ze studentami i wytłumaczyć im jak zmieniała się sztuka”.

Obok prac hiszpańskich artystów, takich jak: Manolo Millares, Pablo Palazuelo, Joan Miró, Pablo Picasso, Salvador Dali, Juan Gris, Jusepe de Ribera, Bartolomé Esteban Murillo, zaprezentowane zostaną prace Wassily Kandinsky’ego, Diego Rivery, Marka Rothki, Henri’ego Matisse’a.

Wystawa kolekcji Gamazo i Abelló jest bardzo ważna dla hiszpańskiej historii sztuki, co Garin Llombartthe uzasadnia: „Hiszpania nigdy nie była ostrożna jeśli chodzi o zatrzymywanie własnej sztuki w kraju, dlatego to niesamowite, że ta część naszej historii została tutaj sprowadzona”.

Kolekcja jest czwartą z serii wystaw prywatnych kolekcji, które odbywają się w CentroCentro Cibeles. Przedsięwzięcie to ma zachęcić do poszerzania „kultury prywatnych kolekcji”. Nie licząc kilku wielkich kolekcjonerów, Hiszpanie pozostają w tyle za innymi krajami pod względem budowania prywatnych kolekcji sztuki.

Agnieszka Skowron

Fot. (góra): Bartolomé Esteban Murillo „Mały żebrak”. Źródło: Musée du Louvre.

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: