szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Vincent van Gogh i jego natura

15.06.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Do 20 września 2015 roku czynna będzie wystawa „Van Gogh Drawings: Influence and Innovations ” zorganizowana przez Fundację Van Gogha w Arles. Ekspozycja prezentuje rysunki van Gogha z pierwszych lat twórczości. To pierwsza tego typu wydarzenie, które przekrojowo i niemal kompletnie prezentuje fascynacje malarza naturą, w każdej formie. Organizatorzy chcą pokazać, kim inspirował się w swojej twórczości młody van Gogh.

Natura i krajobrazy, niemal w każdej formie, dominowały w twórczości holenderskiego przedstawiciela postimpresjonizmu. Zanim tak się stało, słynny malarz przez pierwsze lata swojej twórczości skupiał się na tworzeniu rysunków. Był przekonany, że dzięki temu rozwinie kluczowe umiejętności, będące podstawą warsztatu malarskiego. Sam Vincent van Gogh wielokrotnie potem powtarzał, że dobry artysta to ten, który potrafi doskonale rysować. Jeśli opanuje warsztat rysunku do perfekcji odnajdzie swoisty „klucz” prawdziwego artysty. Credo, brzmiące niczym mantra, stało się inspiracją dla wielu pokoleń artystów.

Przyglądając się pierwszym szkicom Holendra można zaobserwować, jak ewoluował warsztat malarski artysty oraz jaka tematyka była mu szczególni bliska. Na ekspozycji pojawią się prace Rembrandta, Dürera oraz Hiroshige, malującego na drewnie. I obecność nie jest przypadkowa. Na twórczości tych trzech wybitnych artystów wzorował się właśnie van Gogh. Łącznie, na wystawie zostanie zaprezentowanych około 50 prac jego prac.

Zainteresowanie rysunkiem i tematyką poruszaną w dziełach niderlandzkiego jest także motywem przewodnim nie tylko wystawy w Arles. „The Clark Art Institute” w Stanach Zjednoczonych w trakcie ekspozycji pn.„Van Gogh and nature” miłośnikom sztuki zaprezentuje bogatą kolekcję obrazów malarza ze kolekcji światowych.

Obok dzieł artysty pokazane zostanie korespondencja kierowana do Theo – brata van Gogha, w których malarz w emocjonalny i obrazowy sposób opisuje swoje codzienne zajęcia. W 1874 r., pisał do niego: Spacerując i uwielbiając codzienną naturę, jeszcze lepiej doskonale swoje malarstwo. To najlepsza droga, by jeszcze lepiej rozumieć sztukę. To artyści uczą nas, jak rozumieć naturę, kochać ją i patrzeć na nią”.

roni horn_1506

Roni Horn, If 2 , 2011, źródło: fondation-vincentvangogh-arles.org/

Wystawie prac van Gogha towarzyszyć będzie ekspozycja twórczości amerykańskiego artysty Roniego Horna. Całość, nosząca nazwę “Butterfly to Oblivion” to prezentacja szklanych rzeźb, rysunków, a także fotografii. W swojej twórczości Horn inspirował się van Goghiem, co jest dowodem na to, że jak duży wpływ holenderski postimpresjonista wywierał na przyszłe pokolenia.

Obu twórców łączy fascynacja naturą, jej zmienność i niepowtarzalność.  W jednym z wywiadów amerykański rysownik powiedział: Krajobraz jest niepowtarzalny. Jest jak labirynt. Wystarczająco duży, by się w nim zgubić i wystarczająco mały, by móc znaleźć w nim siebie. W tych słowach można dopatrywać się inspiracji twórczością Van Gogha. Niderlandzki malarz, z natury samotnik, świetnie odnajdywał się w malowaniu krajobrazów.

Podczas wystawy odbędzie się prezentacja  instalacji video współczesnego japońskiego artysty Tabaimoaitaisei-jos” z 2015 roku. Autor buduje zależność między rysunkiem, a sztuką video. W swojej twórczości Tabaimo poprzez interaktywny pomost i animacje, próbuje ilustrować historię rysunku.

Wystawa będzie potrwa do 13 października 2015 roku.

Lara Malan Woodgate, red.

Ilustracja. (góra): A Wheatfield, with Cypresses, 1889, źródło: clarkart.edu

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: