szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Niepodległa Suwerenna – Fabryka Sztuk

Założyciel platformy Alibaba.com malarzem – sprzedał pierwszy obraz za 5,4 miliona dolarów

08.10.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Chiński miliarder i założyciel popularnej platformy e-commerce Jack Ma ujawnił artystyczną duszę i znów… zarobił miliony! Pierwszy namalowany przez niego obraz pt. „Raj” został właśnie sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s w Hong Hongu za 5,4 miliona dolarów, siedemnastokrotnie przewyższając początkową estymację. 

Jack Ma i Zeng Fanzhi, Raj, źródło: Sotheby's

Jack Ma i Zeng Fanzhi, Raj, źródło: Sotheby’s

Dzieło pod intrygującą pt. „Raj” powstało w 2014 roku przy współpracy z uznanym chińskim malarzem Zeng Fanzhi i prezentuje widok Ziemi z kosmosu. Temat nie zrodził się przypadkowo – Ma ostatnio angażuje się w działalność charytatywną i filantropię, zwłaszcza w działania na rzecz ochrony środowiska, skąd chęć uwiecznienia na swoim obrazie Ziemi. Kupcem obrazu okazał się rodak początkującego artysty, biznesmen Qian Fenglei. Cena, którą zapłacił, okazała się 17 razy wyższa od estymacji, podkreśla Sotheby’s. Autor dzieła zamierza uzyskane ze sprzedaży dzieła ponad 5 milionów dolarów przekazać na cele charytatywne, dokładnie na bliską jego sercu ochronę środowiska.

Posiadanie przez założyciela Alibaby talentów malarskich można uznać za niespodziankę, jednak nie w przypadku Jack’a Ma, który nie od dziś lubi zaskakiwać ekstrawaganckim zachowaniem. Szef chińskiego giganta e-commerce nigdy nie bał się żartować z samego siebie. Na wielkim przyjęciu dla tysięcy swoich pracowników z okazji rocznicy firmy pojawił się w białej peruсe, krzykliwym kostiumie skórzanym i okularach przeciwsłonecznych. Jakby tego było mało, zaśpiewał na scenie „Can you feel the love tonight” Eltona Johna. Nie dziwi więc fakt, że kolejnym krokiem w rozwijaniu artystycznych zdolności stało się malarstwo.

Dzieło autorstwa Jack’a Ma i Zeng Fanzhi, które zostało sprzedane za 5,4 miliona dolarów było częścią aukcji prac współczesnych twórców z Azji. Ogółem licytacja przyniosła 77 milionów dolarów zysku ze sprzedaży prawie 100 dzieł sztuki.

Olga Erkina

Ilustracja (góra): Jack Ma i Zeng Fenzhi na tle swojego dzieła np. „Raj”, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: