szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Nowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wilnie

08.01.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które powstanie w 2019 roku w Wilnie będzie pierwszą instytucją poświęconą w pełni współczesnej sztuce litewskiej. Gmach zaprojektowany został przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda.

Budowa pierwszego muzeum dedykowanego sztuce powstałej na Litwie po 1960 roku rozpocznie się już w przyszłym roku, a jej zakończenie zaplanowano na rok 2019. Budynek, którego powierzchnia wyniesie 3100 m² ma stanowić symboliczny łącznik między historią i współczesnością. Ustawiony w niedalekim sąsiedztwie starego miasta będzie – jak podkreśla architekt – „bramą” pomiędzy średniowieczną i XVIII-wieczną częścią Wilna.

Wizualizacja projektu Modern Art Center w Wilnie, źródło: Studio Libeskind

Wizualizacja projektu Modern Art Center w Wilnie, źródło: Studio Libeskind

Muzeum powstaje z inicjatywy Victora Butkusa – właściciela biotechnologicznej firmy Fermentas oraz jego żony Danguole Butkiene, którzy od lat zajmują się kolekcjonowaniem rodzimej sztuki współczesnej. Celem muzeum poza promocją sztuki aktualnej, będzie także zwrócenie uwagi na – pomijaną dotąd w litewskiej debacie historyczno-artystycznej – twórczość z okresu 1945-1989. Jak zapowiadają inwestorzy – muzeum jako budynek powstający dla działającego od 2009 r. Centrum Sztuki Współczesnej – będzie utrzymywało formułę non-profit, a jego misją będzie przede wszystkim edukacja artystyczna i rozpowszechnianie wiedzy o współczesnej kulturze wizualnej kraju.

Kolekcja Butkusa i Butkiene liczy ponad 4 tysiące obiektów, wśród których znajdują się prace m.in.: Vincasa Kisarauskasa, Arvydasa Saltenisa, Kostasa Dereskeviciusa czy Antanasa Sutkusa.

Budynek muzeum, którego geometryczna bryła ukształtowana zostanie z białego betonu i szkła zaprojektowany został przez polsko-amerykańskiego architekta Daniela Libeskinda – twórcę m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie – przy współpracy z wileńskim studiem Do architects oraz Baltic Engineers. Poza salami galeryjnymi muzeum posiadać będzie księgarnię, salę edukacyjną, audytorium, kawiarnię, wielkopowierzchniowy magazyn oraz przestrzeń administracyjną.

Centrum kulturowe stworzone przez Butkusa należy obecnie do wiodących instytucji artystycznych na Litwie, zajmujących się sztuką nowoczesną i aktualną, reprezentuje ponad 200 artystów działających w tak różnych mediach jak malarstwo, rzeźba, fotografia, instalacja i video art.

m.m

Ilustracja (góra): Wizualizacja projektu Modern Art Center w Wilnie, źródło: Studio Libeskind

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: