szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Stalowa

Świat sztuki upamiętnia 50 rocznicę śmierci Alberto Giacometti’ego

13.01.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Alberto Giacometti – szwajcarski rzeźbiarz i malarz, rewolucjonista w obszarze współczesnej rzeźby zmarł 11 stycznia 1955 roku. Z tej okazji instytucje kultury na całym świecie przygotowują pokazy poświęcone twórczości tego genialnego surrealisty.

Zmarły 11 stycznia 1955 roku w szwajcarskim mieście Chur – Alberto Giacometti zapisał się na kartach historii sztuki jako jedne z pionierów rzeźby modernistycznej. Tworzone przez niego charakterystycznie wydłużone figury o surowej, nieco erozyjnej fakturze, wyznaczyły nowy nurt w sztuce rzeźbiarskiej stojący na pograniczu ekspresjonizmu i surrealizmu. Niepokojące i werystyczne w swoim charakterze wiązały się także z kierunkiem egzystencjalizmu w sztuce.

Z okazji 50 rocznicy śmierci tego wybitnego artysty liczne instytucje na całym świecie już od końca minionego roku przygotowywały specjalne pokazy sztuki rzeźbiarza. 10 stycznia w londyńskiej National Portrait Gallery zakończyła się m.in. pierwsza wystawa w całości poświęcona portretom tworzonym przez Giacomettiego zarówno w medium rzeźbiarskim jak i malarskim.

Do 17 stycznia, w niemieckim mieście Münster trwa z kolei prezentacja pt. „Alberto Giacometti – arcydzieła z Fundacji Maeght” przygotowana przez lokalne Muzeum Pablo Picassa.

Alberto Giacometti, Poiting Man, źródło Christie's

Alberto Giacometti, Poiting Man, źródło Christie’s

Na kolejne miesiące zapowiedziane są także ważne przeglądowe ekspozycje, które zorganizują instytucje w Londynie, Szanghaju i Zurychu. Pierwsza z nich zatytułowana „Alberto Giacometti in his own words: sculptures 1925-1934”, otworzy się już 2 lutego w londyńskiej galerii Luxemburg and Dayan i skupiona będzie na wczesnym okresie twórczości mistrza kiedy krystalizował się jego indywidualny styl. Inna londyńska instytucja Sainsbury Centre for Visual Art przygotowuje z kolei wystawę „Alberto Giacometti: A Line Through Time” zapowiedzianą na 23 kwietnia br.

Na koniec 2016 roku zaplanowana jest prezentacja „Alberto Giacometti: Material and Vision”, która pokaże ponad 70 gipsowych szkiców tworzonych przez rzeźbiarza na przestrzeni kilku dekad. Pokaz otworzy się 22 października w Kunsthaus w Zurychu.

Największa retrospektywna prezentacja będzie miała natomiast miejsce w szanghajskim Yuz Museum 22 marca i będzie przy okazji także pierwszą indywidualną wystawą Giacomettiego w Chinach. Przygotowywana przy współpracy z paryską Fundacją Giacomettiego, na prezentację złożą się m.in. najbardziej ikoniczne dzieła rzeźbiarza takie jak: Spoon Man, The Walking Man (1932), The Cage (1951), Tall Woman I (1960) czy Tall Woman IV (1960).

Urodzony na początku XX wieku w miejscowości Bergonovo Alberto Giacometti przez większość swojego życia związany był z Paryżem, gdzie w 1922 roku wyjechał na studia rzeźbiarskie. Przez okres II wojny światowej przebywał w Genewie nie przestając tworzyć. W tym czasie jego realizacje rzeźbiarskie skupione były wokół ludzkiej sylwetki, którą z obsesją reinterpretował. Na podstawie tych doświadczeń, już w okresie powojennym powstały jego słynne dzieła w charakterystycznej manierze polegającej na przesadnym wydłużeniu proporcji ciała.

Giacometti należy obecnie do jednych z najdroższych nazwisk sztuki modernistycznej, a jego rzeźbiarskie obiekty od lat utrzymują się na szczycie rankingów sprzedaży. Warto przy tym odnotować, że w 2015 roku padł rekord za jego dzieło „Pointing Man”. Sprzedane za 141,3 mln dolarów w domu aukcyjnym Christie’s jest aktualnie najdroższą rzeźbą świata.

m.m

Ilustracja (góra): Alberto Giacometti, Walking Man, 1960, źródło: Art Institute of Chicago

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: