szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Aukcja Fotografii – FaceToFaceArt

10 milionów funtów za portret kochanki Luciana Freuda w Sotheby’s

18.01.2016

Aktualności, Świat: aukcje

10 lutego na aukcji londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby’s wystawiony zostanie obraz Luciana Freuda „Dziewczyna w ciąży”. Obraz, którego estymacja wynosi 7-10 mln funtów, przedstawia kochankę i matkę dwóch córek artysty, o której nie często wspomina się w życiorysie malarza.

10 lutego w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie, licytacji zostanie poddany obraz, który nie tylko wyznacza kluczowy moment w karierze Luciana Freuda, ale nawiązuje do fascynującego, choć mało znanego wątku w życiu artysty jakim był romans z nastoletnią Irlandką Bernadine Coverley. Obraz przedstawia młodą kobietę leżącą na zielonej kanapie, prawdopodobnie w pracowni artysty przy Delamere Terrace w zachodnim Londynie. Półnaga kobieta przykryta jest zaledwie do połowy ciała ciemnym materiałem, leży z przechyloną głową w bok głową, ma zamknięte oczy. Patrząc na obraz można domyślać się, iż łączy ją z artystą szczególna, intymna więź.

Lucian Freud, "Dziewczyna w ciąży", 1960-61, Dom Aukcyjny Sotheby's.

Lucian Freud, „Dziewczyna w ciąży”, 1960-61, Dom Aukcyjny Sotheby’s.

Ten zadziwiająco piękny obraz uosabia głęboką więź między Lucianem i matką jego dwóch córek. Nie ma chyba żadnego innego portretu stworzonego przez Freuda, który tak trzyma w napięciu, jest tak delikatny oraz przesiąknięty emocjonalną głębią – mówi Oliver Barker, starszy specjalista do spraw międzynarodowych Sotherby’s. Obraz ten kontrastuje z typowym, znanym nam z wcześniejszych obrazów Freunda stylem, często kontrowersyjnym, brutalnym realizmem nagich, często tłustych i pełnych mankamentów urody ciał. 

Freud i Coverley poznali w latach 60. XX wieku, kiedy Bernadine była zaledwie 16-letnią irlandzką nastolatką, a sam Lucian młodym, 20-letnim, dwukrotnie żonatym mężczyzną. Spotkali się w artystycznej dzielnicy Soho, do której młodą Irlandkę przyciągnął jej klimat, emocje i poczucie wyzwolenia, którego zabrakło jej przez wszystkie lata nauki w klasztorze z internatem. Freuda zachwyciło jej naturalne piękno i wolny duch.

Spędzili ze sobą stosunkowo mało czasu, jednak owocem ich krótkiego związku były dwie córki – Bella i Esther. Obraz, który zostanie wystawiony na aukcję w Sotheby’s przedstawia Bernadine, gdy ta była w ciąży z córką Bellą i stanowi on wyraz nowego, delikatniejszego podejścia Freuda do malarstwa.

Wyniki aukcji poznamy 10-go lutego.

Katarzyna Bagińska

Ilustracja (góra): fragment dzieła Luciana Freuda, „Dziewczyna w ciąży”, 1960-61, źródło: Sotheby’s.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: