szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Obraz Richtera z szansą na kolejny rekord

19.01.2016

Aktualności, Świat: aukcje

„Abstraktes Bild” Gerharda Richtera będzie dziełem o najwyższej estymacji, jakie trafi pod młotek podczas aukcji w Sotheby’s 10 lutego. Specjaliści przewidują, że kwota za to dzieło może pobić dotychczasowy rekord sprzedaży prac artysty.

Gerhard Richter – niemiecki malarz abstrakcyjny i fotorealista – jest obecnie najdroższym żyjącym artystą wizualnym na świecie. Ostatni rekord jaki uzyskano za płótno jego autorstwa podczas publicznej aukcji sztuki wynosił 30,4 mln funtów (około 46 mln dolarów) i padł w domu aukcyjnym Sotheby’s w lutym 2015 r., za obraz pochodzący z serii „Dzieł abstrakcyjnych”.

Gerhard Richter, Abstraktes Bild, 1990, źródło: Sotheby's

Gerhard Richter, Abstraktes Bild, 1990, źródło: Sotheby’s

Na otwarcie nowego sezonu aukcyjnego londyńska siedziba Sotheby’s po raz kolejny przygotowała specjalną ofertę dla najbardziej wybrednych kolekcjonerów sztuki najnowszej, w której obraz abstrakcyjny Richtera z 1990 r. stanowił będzie dzieło o najwyższej estymacji. Wycenione podobnie jak rekordowy Abstraktes Bild [Dzieło abstrakcyjne] na 14-20 mln funtów, płótno pojawi się na wieczornej licytacji „Dzieł Sztuki Współczesnej”.

Dzieło Richtera zaoferowane zostało do sprzedaży przez aktualnych właścicieli – irańskich kolekcjonerów sztuki Eskandara i Fatimę Maleki, którzy jak podaje brytyjska prasa, zysk ze sprzedaży planują przeznaczyć na realizację wysokobudżetowego projektu artystycznego. Państwo Maleki nabyli płótno niemieckiego artysty w 1996 roku bezpośrednio od jego marszandów – Mariana Goodmana i Anthony’ego d’Offay.

Wystawiony na sprzedaż obraz należy do słynnego cyklu płócien niefiguratywnych, pochodzących z najlepszego – według specjalistów – okresu twórczości Richtera, przypadającego na przełom lat 80. i 90. W tym czasie malarz formułował unikalny język abstrakcji, którego efektem są chromatyczne kompozycje o gładkiej, niemal połyskliwej strukturze. Ponad połowa prac stworzona w tym okresie znajduje się obecnie w instytucjach muzealnych, co dodatkowo wpływa na wysoką wartość cenową dzieła.

„Abstraktes Bild”, które trafi pod młotek za niecały miesiąc, aż do roku 1996 pozostawało w prywatnej kolekcji samego artysty i zostało sprzedane chwilę po tym, gdy wystawiono je na ekspozycjach w Muzeum Carré d’Art w Nimes, Stedelijk Museum w Amsterdamie oraz Munchmuseet w Oslo.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich czterech lat dzieła Gerharda Richtera biły rekordy sprzedaży aż trzykrotnie. Według pracowników Sotheby’s wszystko wskazuje na to, że za kilkanaście dni rekord za pracę malarza padnie po raz czwarty.

m.m

Ilustracja (góra): Gerhard Richter, Wall, 1994, źródło: Sotheby’s 

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: