szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Contemporary London Art – FaceToFaceArt

Nowy projekt Mariny Abramović już w marcu

21.01.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Słynna performerka Marina Abramović zapowiedziała realizację nowego artystycznego projektu, który zostanie przedstawiony w marcu br. Performance wykonywany będzie przy udziale publiczności w Benaki Museum w Atenach.

Marina Abramovic, Rhythm, 1974, źródło: Guggenhaim Museum

Marina Abramovic, Rhythm, 1974, źródło: Guggenhaim Museum

Urodzona w Belgradzie w 1946 r. Marina Abramović należy do grona najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie. Już w latach 70. XX w. wpisała się na karty współczesnej historii sztuki realizacją kontrowersyjnych performanców, wykonywanych początkowo ze swoim partnerem Ulayem, w których podstawowym medium były zazwyczaj ciała artystów. Jako ikona sztuki współczesnej Abramović była bohaterką wielu wystaw indywidualnych, w tym słynnej retrospektywy z 2010 r. „Marina Abramović: The Artist is Present”, odbywającej się w nowojorskim MoMA, podczas której artystka wykonała legendarny już performance o tym samym tytule.

Choć w 2015 roku Marina zapowiadała koniec kariery artystycznej, która miała być zwieńczona spektakularnym wyreżyserowanym pogrzebem artystki, wiosną bieżącego roku wielbiciele performerki będą mieli okazję wziąć udział w jej kolejnym projekcie.

Jak zapowiedziała twórczyni – 10 marca 2016 r. w Benaki Museum w Atenach rozpocznie się, zorganizowany na dużą skalę, performance, którego wykonanie będzie możliwe wyłącznie przy udziale publiczności.

Marina Abramović, El Héroe

Marina Abramović, El Héroe

Akcja odbędzie się w ramach programu „Performance and Immaterial Art”, który poza samą Mariną wesprze prowadzony przez nią Marina Abramović Institute (MAI) oraz grecka organizacja non-profit NEON. Warsztaty przygotowane w ramach programu i kolaboracji tych instytucji noszą nazwę „NEON-MAI Lab”, a ich celem będzie próba zaangażowania publiczności do performancu przy wykorzystaniu technik wypracowanych przez artystkę na przestrzeni ostatnich 40 lat.

Ambramović podkreśla, że projekt, którego tytuł nadal pozostaje nieznany, odnosić się będzie do wciąż palącego problemu braku czasu, nadwyżki informacji i dominującej w ludzkim życiu siły mediów. Artystka planuje odseparować uczestników projektu od wszystkim rozpraszających ich na co dzień bodźców i zainspirować do zbudowania żywej relacji oraz doświadczenia chwili. Ten projekt wydaje się być trafny i niezwykle potrzebny dla Grecji w dość trudnych dla niej czasach – uzasadniała artystka w wywiadzie dla portalu Artnet News.

Jak dodaje Elina Kountouri – dyrektorka organizacji NEON – performance Abramović zaanektuje całą przestrzeń Benaki Museum, przekształcając ją w żywą przestrzeń sztuki do badania granic ludzkiej psychiki, fizycznej wytrzymałości i możliwości zaufania drugiej osobie. Celem projektu jest ponadto wprowadzenie sztuki współczesnej w obszar życia zwykłych ludzi, a także wsparcie i prezentacja kreatywnego potencjału Greków.

Projekt Abramović trwać będzie od 10 marca do 24 kwietnia – w tym czasie odbywać będą się zarówno warsztaty NEON-MAI Lab z udziałem międzynarodowej grupy artystów performerów, a także akcja, której fundamentem będzie uczestnictwo publiczności.

m.m

Ilustracja (góra): Marina Abramović, The Artist is Present, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, 2010 r.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: