szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

5 najdroższych obrazów autorstwa znanych rzeźbiarzy

29.01.2016

Aktualności, Analiza rynku sztuki, Kolekcjonowanie

Wielu słynnych rzeźbiarzy próbuje swoich sil w malarstwie i, co ciekawe, ich dzieła malarskie odnoszą sukcesy na światowych aukcjach sztuki osiągając wysokie sumy. Redakcja Artprice.com przygotowała ranking najdroższych dzieł malarskich z 2015 roku stworzonych przez rzeźbiarzy. Przedstawiamy pierwszą piątkę.

Najbardziej spektakularną sprzedażą ubiegłego roku jest bezsprzecznie dzieło „James Lord” (1964) stworzone przez wybitnego rzeźbiarza Alberto Giacometti’ego, wylicytowane za ponad 20 milionów dolarów na aukcji domu Christie’s „The artist’s muse” z 9 listopada 2015 r. Trzecia pozycja w tegorocznym rankingu również należy do Giacomettiego, którego „Apples in teh Workshop” (1950) sprzedane zostało w nowojorskim Sotheby’s za ponad 7 mln dolarów. Dzieło „Diego in a Plaid Shirt”, które zostało sprzedane w 2013r. jest najdroższym dziełem tego malarza wartym 32.6 mln dolarów. Giacometti jest jednym z najznamienitszych rzeźbiarzy w dziejach. Posągi jego autorstwa należą do najpiękniejszych kolekcji prestiżowych muzeów świata, a kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie nawet kwoty przekraczające 100 mln dolarów.

Źródło: artprice.com

Źródło: artprice.com

Kolejne, drugie miejsce w rankingu zajmuje dzieło autorstwa Jeff’a Koons’a. Podczas tegorocznych aukcji aż trzy z jego obrazów osiągnęły spektakularne wyniki. Mierzący 1.6×3.5 metra „Triple Elvis” (2009) wyglądający bardziej jak fotomontaż w stylu pop-art, zawierający trzy czarujące, pół nagie kobiety oraz nadmuchiwanego homara, został sprzedany aukcji Chrieste’s w Nowym Yorku za 8.6 mln dolarów.

Na czwartym miejscu zestawienia znajduje się gwasz na papierze podpisany przez Henry’ego Moore’a, najbardziej znanego, współczesnego angielskiego rzeźbiarza. Sprzedaż dzieła „Two women and Child” (1948) przerosła oczekiwania ekspertów londyńskiego Sotheby’s, pięciokrotnie przekraczając początkową estymację (470,000 – 630,000 dolarów).

Kolejnym artystą, którego prace z aluminium dumnie zdobią najpiękniejsze miasta na świecie jest Robert Indiana. Wydaje się, że rynek sztuki zapomina czasem o pionierze Pop-art’u, który stworzył tak samo dużo prac malarskich, jak gobelinów i sitodruków. Jego obraz pod tytułem „With Love” (1967), olej, o wymiarach 1.8×1.8m, trafił do Stanów Zjednoczonych za 2.1 mln dolarów z londyńskiej aukcji.

Pozostałe dzieła słynnych rzeźbiarzy, które znalazły się w rankingu na: artprice.com.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Alberto Giacometti, „James Lord”, 1964. Źródło: Christie’s.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “5 najdroższych obrazów autorstwa znanych rzeźbiarzy”

  1. Artysta

    dno, dno, dno. To malarstwo można porównać do utworu muzycznego, ułożonego przez człowieka zupełnie się na tym nie znającego – ot, przypadkowe nuty bez ładu i składu. Sztuka XXI wieku sięgnęła już głębiej niż muł i wodorosty.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: