szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Stalowa

Rekordowy „Pocałunek” Rodina na aukcji w Paryżu

18.02.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Na wtorkowej aukcji pięciu brązów Rodina domu Binoche et Giguello zlicytowany został za 2.2 miliona euro odlew słynnej rzeźby Auguste’a Rodina „Pocałunek”. Rzeźba pochodząca z prywatnej kolekcji poszła pod młotek w Paryżu, trafiła do amerykańskiego kolekcjonera i jest najdroższym odlewem tej rzeźby w historii sprzedaży aukcyjnej.

Rzeźba „Pocałunek” (1927) Auguste’a Rodina, pochodząca z XIX wieku, wylicytowana w Paryżu za 2.2 mln euro pochodzi z prywatnej kolekcji – jest to odlew stworzony już po śmierci artysty. Wylicytowana kwota stanowi rekord wśród prac stworzonych po śmierci artysty – powstało ok. 40-50 odlewów, z czego według ekspertów, dobrej jakości oraz znanego pochodzenia jest około 15. Za życia artysty powstało tylko 7, a ich ceny wynosiły między 6 a 7 mln euro.

„Pocałunek” został stworzony w 1927r. przez odlewnię Alexisa Rudiera, zaufanego odlewnika i przyjaciela Augustine’a Rodina, która wykonała wiele odlewów dzieł tegoż artysty. Przedstawienie jest jedną z najbardziej znanych rzeźb Rodina – przedstawia parę kochanków w erotycznym uścisku, Francescę i Paolo z „Boskiej komedii” Dantego. Innymi najbardziej znanymi jego dziełami są „Mysliciel”(1902) i „Mieszczanie z Calais” (1884-1886).

Marmurowa wersja tej samej rzeźby znajduje się w Muzeum Rodina w Paryżu. Ma ona prawie dwa metry wysokości i została wykonana znacznie później od brązowej, wystawionej na aukcji.

Jak podaje dom aukcyjny, ten sam amerykański kolekcjoner wylicytował także inną rzeźbę artysty „Wieczna wiosna” za 693 tys. euro, tym samym podwajając estymowaną wcześniej kwotę za ten obiekt.

Mierzące 85 centymetrów dzieło było częścią prywatnej kolekcji francuskiego dealera sztuki Jean’a de Ruaz, z której także pochodziło pięć innych, małych i średnich rozmiarów odlanych rzeźb Rodina poddanych licytacji. Na wtorkowej aukcji także osiągnęły dwukrotnie wyższe wyniki trafiając do francuskich i europejskich kolekcjonerów. Były to „Dobry geniusz” za 94,5 tys. euro, „Wieczny idol” za 170,1 tys. euro i „Młoda matka” za 191,5 tys. euro.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Auguste Rodin, „Pocałunek” 1927, (odlew, brąz). Źródło: Binoche et Giquello

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: