szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Contemporary London Art – FaceToFaceArt NCK – Maria Ptaszek

Otwarcie nowego budynku Tate Modern już 17 czerwca

26.04.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Trwające od trzech lat prace architektoniczne nad nowym budynkiem Tate Modern, zwanym Switch House dobiegają końca. Inauguracja nowej przestrzeni nastąpi 17 czerwca, a otwarciu towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń artystycznych.

Tate Modern jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych muzeów świata. W swojej kategorii od lat pozostaje najczęściej odwiedzaną instytucją kulturalną i nawet nowojorska MoMA czy paryskie Centre Pompidou pozostają w tyle. Zgodnie z oficjalnymi danymi jest czwartym najczęściej odwiedzanym muzeum świata. Od otwarcia w roku 2000 jest także drugą najpopularniejszą atrakcją turystyczną Wielkiej Brytanii. Już w pierwszym roku działalności instytucji frekwencja wynosiła 5 milionów odwiedzających, co przy zakładanych początkowo 2 milionach okazało się być wynikiem, którego nie przewidywały nawet władze muzeum.

Tate Modern od lat jest także jednym z lepiej zarabiających muzeów i aż 60 % rocznych funduszy to tzw. „samo-generujące” się środki finansowe, pochodzące z opłat za bilety, dotacji prywatnych sponsorów, czy przychodów tzw. grupy Tate Enterprises. Muzeum od roku 2000 mocno wpłynęło na wizerunek okolicy, w której od tego czasu wzrosła liczba mieszkańców z 3 do 6 tys., a także liczba osób zatrudnionych w najbliższym sąsiedztwie z 6 aż do 60 tys. Kwestią czasu było więc powstanie planów rozbudowy muzeum, którego trzon stanowi obecnie poprzemysłowa przestrzeń dawnej hali elektrowni Bankside Power Station projektu Gilesa Gilberta Scotta, zlokalizowana na południowym brzegu Tamizy w Southwark.

Tate Modern, Londyn, żródło: materiały prasowe

Tate Modern, Londyn, żródło: materiały prasowe

Pierwsze plany powiększenia przestrzeni pojawiły się już w początkach 2010 roku, a sprawne zebranie niezbędnych do powstania nowego budynku funduszy pozwoliło na rozpoczęcie prac już w roku 2013.

Projekt nowego budynku Tate Modern, zwanego przez Brytyjczyków Switch House, został powierzony szwajcarskiemu duetowi architektonicznemu Herzog & de Meuron, który od 1995 roku pracował także nad rewitalizacją postindustrialnej przestrzeni elektrowni. Architekci, podobnie jak dwie dekady temu, współpracowali z projektantem Jasperem Morrisonem oraz architektem krajobrazu Güntherem Vogtem.

Nowy budynek liczy 11 pięter, 64,5 metrów wysokości, a jego powierzchnia to 22,500 metrów kwadratowych. Koszty całej inwestycji wyniosły ponad 200 milionów funtów, na które złożył się wkład własny instytucji oraz w większości dotacje od sponsorów prywatnych.

Ogromna przestrzeń nowego gmachu będzie spełniać przede wszystkim funkcje wystawiennicze, w której wyeksponowanych zostanie 75% nabytych od roku 2000 dzieł sztuki współczesnej. Zgodnie z zapowiedziami kuratorów ta część muzeum będzie skupiona dużo bardziej na prezentacji sztuki międzynarodowej, a w planach są już wystawy, które obejmą prace artystów z ponad 300 różnych krajów.

Nicholas Serota, dyrektor Tate jeszcze kilka miesięcy temu podkreślał: „Gdy w czerwcu 2016 otworzymy nowy budynek Tate Modern to z nadzieją, że będzie to instytucja na miarę XXI wieku, odzwierciedlająca prawdziwie międzynarodowy kontekst sztuki współczesnej.”

Oficjalnej inauguracji nowego gmachu, która odbędzie się już 17 czerwca br. towarzyszyć będą liczne wydarzenia artystyczne. Obok nowej wystawy stałej, której bohaterami będą Mark Rothko, Henri Mattisse czy Agnes Martin, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć nową, spektakularną pracę rzeźbiarską chińskiego artysty Ai Weiweia, która znajdzie się w słynnej Hali Turbin – cały czas stanowiącej główną przestrzeń kompleksu Tate Modern.

Przez trzy tygodnie trwać będą także specjalne pokazy performanców, w których udział wezmą m.in. Tino Sehgal oraz Tania Bruguera. Już podczas otwarcia na wystawie kolekcji stałej obok prac uznanych artystów, będzie można zapoznać się z realizacjami twórców z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej, pojawią się dzieła m.in.: Meschac Gaby, Sheela Gowdy i Cildo Meirelesa. Ponadto przewidziane są także projekcie filmów wchodzących w skład muzealnych zbiorów, pojawią się m.in. prace video Adrei Fraser, Dereka Jarmana i Rabiha Mroue.

W inauguracyjny weekend Tate Modern czynna będzie do godziny 22:00.

Fotografia (góra): Nowy budynek Tate Modern, Londyn, źródło: materiały prasowe Tate Gallery

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: