szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Artekspozycje – niedźwiedzie i niedźwiadki

Kolekcja dzieł gwiazdy rocka Davida Bowiego idzie pod młotek w Sotheby’s

15.07.2016

Aktualności, Świat: aukcje

W listopadzie tego roku londyński oddział domu aukcyjnego Sotheby’s szykuje prawdziwą gratkę dla miłośników sztuki, a także fanów zmarłego w styczniu Dawida Bowiego. Podczas trzech aukcji dedykowanych prywatnej kolekcji brytyjskiego piosenkarza kolekcjonerzy będą mogli nabyć dzieła m.in. takich artystów jak Jean Michel- Basquiat, Frank Auerbach czy Damien Hirst, a szanowana wartość wszystkich wystawionych na aukcję dzieł to ponad 10 milionów funtów.

David Bowie

David Bowie

Niepowtarzalna kolekcja artysty składa się w sumie z aż 380 dzieł sztuki współczesnej, które zostaną licytowane w trzech seriach, w dniach 10-11 listopada 2016 roku. Do tego czasu obrazy będą prezentowane publicznie na różnych kontynentach, między innymi w Nowym Jorku, Los Angeles, czy Honk-Kongu, by ostatecznie powrócić na aukcję w Londynie.

Jean Michel Basquiat, "Air Power", 1984, źródło: Sotheby's

Jean Michel Basquiat, „Air Power”, 1984, źródło: Sotheby’s

Bowie, będąc świetnym znawcą sztuki nowoczesnej, przez całe swoje życie zebrał imponującą kolekcję doskonałych i wyszukanych dzieł sztuki. Jednym z nich jest oferowana podczas listopadowych licytacji, mierząca prawie 2 metry praca „Air power” Jeana Michela-Basquiata z 1984 roku, której szacowana cena wynosi 4,7 milionów dolarów. Dawid Bowie obraz ten zakupił w 1995 roku na aukcji w Sotheby’s za kwotę 78 tysięcy dolarów. Co ciekawe, Bowie znał autora dzieła osobiście. Muzyk poznał Basquiata na planie filmu poświęconemu życiu malarza, gdzie wcielił się w rolę Andy’ego Warhola, mentora i współpracownika młodego artysty. Już wtedy Bowie wyrażał wielki zachwyt nad osobowością Basquiata, w którym dopatrywał się ukrytych ambicji do bycia muzykiem rockowym.

Frank Auerbach, "Head of Gerda Boehm", 1965, źródło: Sotheby's

Frank Auerbach, „Head of Gerda Boehm”, 1965, źródło: Sotheby’s

Wśród dzieł z kolekcji na uwagę zasługuje również praca Franka Auerbacha, zatytułowana „Head of Gerda Boehm” z 1965 roku, stanowiąca typowy przykład wczesnego malarstwa tego artysty. Bowie uwielbiał bogate efekty stosowane przez malarza. Muzyk zakupił obraz w 1995 roku w londyńskim Christie’s za kwotę 54 tysiące funtów, obecnie wartość dzieła wzrosła prawie dziesięciokrotnie i wynosi pół miliona funtów.

Trzecim, wiodącym dziełem ze zbiorów Bowiego, zdradzającym jego konsekwentne zamiłowanie do brytyjskich malarzy XX wieku jest prawie 3 – metrowy obraz Damiena Hisrt’a pt. „Beautiful, Shattering, Slashing, Violent, Pinky, Hacking Sphincter Painting” datowany na 1995 rok. Wartość dzieła szacuje się na 1,1 miliona funtów.

Warto wspomnieć, że Dawid Bowie, był nie tylko wspaniałym muzykiem i kolekcjonerem sztuki, ale też sam zajmował się malarstwem. W swojej twórczości plastycznej inspirował się głównie tymi, których cenił oraz kolekcjonował, a więc Auerbachem, Basquitem, czy Francisem Baconem. Trzeba przyznać, że jego obrazy, były podobne do muzyki, którą tworzył – w obu przypadkach Bowie pozostawał artystą szalonym i niekonwencjonalnym.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra):Damien Hirst, Beautiful, Shattering, Skashing, Violent, Pinky, Hacking Sphincter Painting, 1995, źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: