szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Niepodległa Suwerenna – Fabryka Sztuk

Wystawa Krzysztofa Skarbka „Obcy chcą być dobrzy” – fotorelacja

10.10.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Od 7 października w Galerii Miejskiej we Wrocławiu możemy podziwiać wystawę Krzysztofa Skarbka „Obcy chcą być dobrzy”. Problematyka „Obcego” w sztuce ostatnich dekad osiągnęła właściwie status toposu. 

Krzysztof Skarbek odnosząc się raz jeszcze do klasycznego zagadnienia postmodernizmu przygląda się figurze Obcego z perspektywy tyleż socjologa, co kulturowego archeologa odkrywając na nowo potencjał popkulturowych ikon i mitów. Emblematyczne dla jego sztuki jest zainteresowanie atmosferą i legendą narosłą wokół lat 60. XX wieku, dlatego i tym razem płótna wypełnione są postaciami i przedmiotami charakterystycznymi dla tamtego okresu. Oczywiście w typowy dla siebie sposób Skarbek konstruuje te kompozycje poprzez kontrastowanie łatwo identyfikowalnych postaci z figurami zwierząt, maszyn, potworów czy motywami wyobrażonymi. Jego najnowsze prace malarskie utrzymane są ponadto w rozwijanej konsekwentnie od lat 80. poetyce Nowej Ekspresji, będącej u wrocławskiego malarza syntezą realizmu, neofowizmu, ekspresjonizmu, pop artu, a nawet – jak twierdzą niektórzy krytycy – surrealizmu i fantastyki. Malarstwo Skarbka domaga się zatem uwagi przez umiejętne żonglowanie tematyką z pogranicza obyczajów, historii i współczesnej kultury, jak i przede wszystkim przez proponowane rozwiązania formalne.

„Zastosowana różnorodność środków ekspresji w postaci uzupełniających się technik malarskich: akrylowej, pasteli olejnych, akrylowych markerów, transparentnych żeli, bogatych materii; wprowadzenia faktur oraz lśniących, brokatowych powierzchni, podkreślić ma […] baśniową, fantastyczną realność. Optymistyczne treści mojej twórczości w połączeniu ze środkami wyrazu plastycznego dążą do wskazania pozytywnych stanów emocjonalnych. Najważniejsze dla mnie jest wyrażanie buntu przeciw hipokryzji, zmienianie stereotypów, prometejska walka o wartości, humor i miłość” – tłumaczy malarz w swoim artystycznym manifeście.

Fot. (góra) Krzysztof Skarbek, Wznosimy toast, a koliber nakłania Predatora, żeby  przytulił Obcą, akryl, pastel olejny, brokat, płótno 100 x 70

źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: