szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Niepodległa Suwerenna – Fabryka Sztuk

Odnaleziono zaginione w trakcie II wojny światowej dzieło Gierymskiego

23.03.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Stołeczni policjanci wraz z przedstawicielami Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w jednym z warszawskich domów aukcyjnych odnaleźli i zabezpieczyli obraz autorstwa Maksymiliana Gierymskiego pt. „Patrol Polski 1830 roku”. Pochodzące z 1869 roku dzieło utracone zostało w trakcie II wojny światowej. Figuruje ono w Bazie Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zmarły bardzo młodo, bo w wieku 28 lat, Maksymilian Gierymski jest uznawany obecnie za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX wieku, działających na obczyźnie. Adept warszawskiej Klasy Rysunku, a później zaś monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, swoją działalność rozpoczął od tworzenia realistycznych rysunków dla warszawskich czasopism. W Monachium artysta w swojej sztuce najczęściej podejmował wątki krajobrazowo-rodzajowe. Zasłynął on jednak głównie mistrzowskimi ujęciami scen powstańczych na tle pejzażu. Figurujący w Bazie Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obraz „Patrol Polski 1830 roku”, zidentyfikowany i zabezpieczony niedawno przez funkcjonariuszy wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji we współpracy z członkami Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest jednym z pierwszych dzieł Gierymskiego, podejmujących motyw żołnierzy na patrolu.

Ze wstępnej weryfikacji ekspertów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że zabezpieczona praca jest oryginalna i tożsama z tą, która utracona została w wyniku II wojny światowej. W sprawie tej Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wydała postanowienie o wszczęciu śledztwa.

Praca „Patrol Polski 1830 roku” po raz ostatni licytowana była na aukcji mającej miejsce 15 czerwca 2008 w AgraArt. Dzieło ponad 2,5-krotnie przewyższyło wówczas swoją cenę wywoławczą, osiągając kwotę 460 tysięcy złotych. Zgodnie z informacjami odnotowanymi na oficjalnej stronie internetowej tego domu aukcyjnego, praca została odnaleziona w 1999 roku, zaś od stycznia 2000 do kwietnia 2008 roku stanowiła depozyt prywatny ulokowany w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Fot. Maksymilian Gierymski, Patrol Polski 1830 roku

Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

22.02.2017 / Aktualności, Polska: wydarzenia

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Rynek i sztuka

/

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: