szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER Adam Myjak

„Ktoś chodził wokół naszego domu” – fotorelacja z wystawy Olgi Pawłowskiej, FRESZ Gallery, Kraków

29.03.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

17 marca 2017 odbył się wernisaż wystawy Olgi Pawłowskiej w krakowskiej galerii FRESZ Gallery.


„Ktoś chodził wokół naszego domu” to cytat z filmu Feliksa Falka „W środku lata” z roku 1975, jednego z ulubionych filmów Olgi Pawłowskiej. Niby nic się w nim nie dzieje, mało dialogów, skrzypienia furtki, szelesty, cisza i narastające napięcie. Coś się stanie, coś wisi w powietrzu, cisza wokół i pustka domu wypełniona muzyką Haydna tylko czeka. Dom nad jeziorem, symbol letniej sielanki staje się domem złym. Takich domów z tajemnicą mamy na wystawie we Fresz Gallery całą serię. Zanurzone w mroku, otoczone koronką liści drzew, emitują dziwne światło, zapraszają i straszą równocześnie.

 

Wyrazić niewypowiedziane, ukryte. Malarstwo Olgi Pawłowskiej jest za każdym razem próbą zdjęcia z rzeczywistości warstwy oczywistej i widocznej. Paradoksalnie odbywa się to przez operowanie oczywistością: w cyklu helskim na małych formatach widzimy litery tworzące nazwy tamtejszych miejscowości, często niepełne, urwane. To operowanie oczywistymi kodami wizualnymi, w połączeniu z ich niekompletnością budzi niepokój, wrażenie niewygody, braku i konieczności dopełnienia – uczucia podstawowe i głęboko egzystencjalne. Równocześnie jest w tych z pozoru prostych znakach element metafizyczny, widzimy prosty komunikat wizualny, ale przeczuwamy coś więcej. Tu nic nie dzieje się przypadkiem, wszystko jest zapowiedzią, znakiem. Dlatego wydaje się, że właściwą formą kontaktu ze sztuką Olgi Pawłowskiej jest kontemplacja i do tej kontemplacji w pomalowanej na czarno Galerii Fresz zapraszamy.

Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2017 r.
Galeria czynna:
pon. – pt. : 11:00 – 15:00 + dodatkowe terminy ustalane indywidualnie
www.freszgallery.pl
+48 503 148 040

więcej o wystawie

fot. (góra) Olga Pawłowska, „Ktoś chodził wokół naszego domu”, fotorelacja z wystawy, Fresz Gallery, Kraków, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: