szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER

Specjaliści rynku sztuki będą łatwiej odnajdywać falsyfikaty i przypadki naruszenia praw autorskich

26.04.2017

Aktualności, Ciekawostki

The Art and Artistic Legacy Protection (AALP) wspomoże artystów i ich reprezentantów w dochodzeniu praw autorskich, a także wzmocni pozycję uczestników handlu dziełami sztuki. Autorzy wskazują, że uruchomienie programu jest niezbędne w dobie zwiększonej liczby transakcji zawieranych w internecie.

Usługa skierowana jest głównie do artystów i ich spadkobierców oraz fundacji i innych instytucji reprezentujących interesy oraz dysponujących prawami autorskimi do dzieł. Ma być środkiem zaradczym, którego zastosowanie ułatwi śledzenie i wykrywanie podróbek, fałszywek i nielicencjonowanych kopii dzieł.

Program współpracy zakłada między innymi aktywne wyszukiwanie niepewnych transakcji, informowanie o wykrytych nieprawidłowościach, kontaktowanie się z podejrzewanymi oszustami i współpracę z prawnikami specjalizującymi się w uzyskiwaniu odszkodowań.

Elmyr de Hory – genialny fałszerz podrabiający dzieła Pabla Picassa, Amadeo Modiglianiego, Auguste’a Renoira czy Henriego Matisse’a

Eksperci stojący za AALP będą przeczesywać wszystkie potencjalne miejsca w sieci, w których może dochodzić do nielegalnych albo naruszających prawa autorskie transakcji: serwisy sprzedażowe i nieautoryzowane serwisy aukcyjne, galerie, media społecznościowe, aplikacje mobilne i inne, nieformalne platformy kontaktu, również w obrębie tak zwanej dark web, czyli w trudno dostępnych czeluściach internetu.

Wszystkie proponowane przez autorów projektu działania możliwe będą dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi do monitorowania internetu, analizy danych i głębokiego researchu. W ten sposób będą w stanie dotrzeć nawet do głównych graczy handlu podróbkami i nieautoryzowanymi kopiami.

Główną ideą stojącą za uruchomieniem programu jest uzdrowienie i oczyszczenie internetowego rynku dzieł sztuki oraz ochrona konsumencka i zabezpieczenie praw autorskich. Jak uważa pomysłodawczyni, Colette Loll, jest to konieczne zwłaszcza w sytuacji, gdy coraz większa część handlu dziełami sztuki przenosi się do sieci.

Wraz ze wzrostem transakcji dziełami sztuki dokonywanych w internecie rośnie niebezpieczeństwo natknięcia się na niepewnych kontrahentów. Internetowy rynek sztuki cierpi na brak regulacji, a takie okoliczności w niekorzystnej pozycji stawiają zarówno artystów i dysponentów praw autorskich, jak i kolekcjonerów i miłośników sztuki. AALP ma stać się skuteczną bronią w zwalczaniu fałszerstwa dzieł sztuki.

Powstanie The Art and Artistic Legacy Protection (AALP) jest efektem współpracy Art Fraud Insights, firmy zajmującej się m.in. ustalaniem autentyczności dzieł sztuki, i Strategic IP Information, przedsiębiorstwa wyspecjalizowanego w lokalizowaniu naruszeń własności w przestrzeni cyfrowej.

fot. (góra) „Ostatnia wieczerza” Jana Veermera namalowana przez Hana van Meegerena

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: