szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Nieznany sprawca zniszczył obraz Christophera Woola warty 3 miliony dolarów

09.05.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

W ubiegły wtorek, 2 maja, po południu w Opera Gallery w Aspen w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych, zostało zniszczone jedno z dzieł autorstwa amerykańskiego artysty, Christophera Woola. Nieznajomy mężczyzna z brodą oraz w kapeluszu i okularach słonecznych dwukrotnie przeciął nożem abstrakcyjne płótno pt. „Untitled 2004” warte około 3 miliony dolarów, po czym uciekł z miejsca zdarzenia.

hristopher Wool, Riot, 1990, źródło: Sotheby’s

Gregory Lahmi, właściciel Opera Gallery w Aspen, wciąż pozostaje w szoku. Jak sam twierdzi, tego typu sytuacja zdarzyła mu się po raz pierwszy. Podaje również, iż zniszczony obraz wyceniony był na 2,95 miliony dolarów.

Asystent Lahmiego, który w dniu zdarzenia był sam w galerii, relacjonuje, iż całe zajście trwało około 15 sekund. Mężczyzna wszedł do budynku i, nie zwracając uwagi na inne, wiszące na ścianach dzieła, takich autorów, jak Pablo Picasso czy Marc Chagall, skierował swoje kroki ku dziełu Christophera Woola – jedynej pracy tego twórcy wiszącej w galerii. Z kieszeni wyciągnął ostry przedmiot i zadał nim dwa cięcia, po czym wybiegł.

Właściciel przyznaje, że w ostatnim czasie otrzymywał podejrzane telefony od anonimowego rozmówcy, który pytał, czy posiada on w swojej galerii obraz amerykańskiego malarza. Po raz ostatni Lahmi odbył tego typu telefoniczny dialog 26 kwietnia. Wówczas rozmówca powiadomił właściciela instytucji, że niebawem będzie gościł w Aspen i interesuje go to, czy obraz nadal jest wystawiony do sprzedaży. Mężczyzna nie określił jednak, kiedy dokładnie ma zamiar odwiedzić galerię. Nie podał również swojego nazwiska.

Christopher Wool, Untitled, 1990, źródło: Christie’s

Policja zastanawia się nad motywem popełnienia przestępstwa, zaznaczając jednocześnie, iż z pewnością było ono planowane. Sprawa jest tym bardziej nieoczywista, że, jak twierdzi Lahmi, Wool nie jest artystą kontrowersyjnym. Jego sztuka, w głównej mierze oparta na malowaniu wybranych słów, znajduje się w największych kolekcjach na świecie. Sam autor zaś posiada obecnie rangę jednego z najchętniej kupowanych współczesnych twórców wizualnych.

Sprawca wciąż nie został zidentyfikowany, jednak policja z Aspen nie ustaje w poszukiwaniach.

fot. (góra) Christopher Wool, Mad Cow (fragment), 1997, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: