szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Niepodległa Suwerenna – Fabryka Sztuk

Padł rekord aukcyjny Wolfganga Tillmansa

06.07.2017

Aktualności, Świat: aukcje

29 czerwca w domu aukcyjnym Phillips w Londynie miała miejsce aukcja sztuki współczesnej i XX-wiecznej, która zakończyła się dobrym rezultatem, oscylującym wokół górnej granicy estymacji. Nie obyło się także bez spektakularnych sprzedaży, wśród których najważniejszy okazał się rekord cenowy uzyskany przez niemieckiego fotografa, Wolfganga Tillmansa. 

Licytację Phillips w Londynie zamknięto dobrym wynikiem równym 24,4 milionom funtów (31,7 milionów dolarów), znacznie przekraczającym dolną granicę estymacji (17,9 milionów funtów) i mocno zbliżającym się do górnej (25,4 milionów funtów). Spośród 32 oferowanych obiektów, jedynie 2 nie znalazły swoich nabywców, co dało wynik sprzedażowy na poziomie 94 procent.

Wolfgang Tillmans, Freischwimmer #84, 2004, źródło: Phillips

Największym sukcesem aukcji okazała się sprzedaż pracy niemieckiego fotografa, Wolfganga Tillmansa pt. „Freischwimmer #84”  z 2004 roku za kwotę 605 tysięcy funtów (786 tysięcy dolarów), co pozwoliło artyście ustanowić własny rekord cenowy. Utrzymana w kolorach zieleni i bieli realizacja, ponad dwukrotnie przekroczyła górną granicę pierwotnej estymacji (300 tysięcy funtów). Zdjęcie z tej samej serii, „Freischwimmer #81”, oferowane było także na aukcji londyńskiego Sotheby’s dzień wcześniej, gdzie wylicytowane zostało za kwotę ponad 500 tysięcy funtów.

Na rosnącą popularność twórcy na rynku sztuki z pewnością wpłynął fakt, iż w tym roku był on bohaterem retrospektywnej wystawy w Tate Modern w Londynie oraz w Beyeler Foundation w Riehen w Szwajcarii.

Najdroższym dziełem sprzedanym podczas aukcji sztuki współczesnej i XX-wiecznej w londyńskim Phillips, okazał się wylicytowany za 2,4 miliony funtów (3,1 miliony dolarów) abstrakcyjny obraz Gerharda Richtera pt. „Abstraktes Bild (682-4)”. Dużym zaskoczeniem była kwota uzyskana za sprzedaż obrazu „Tunnel Painting (Country-rock)” szkockiego malarza, Petera Doiga. Estymowana na kwotę od 500 do 700 tysięcy funtów praca, wylicytowana została za niemal 1,2 miliona funtów ( 1,5 miliona dolarów).

fot. (góra) Wolfgang Tillmans, Freischwimmer #81, 2005, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: