szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

„Sztuka jest kobietą!” – najnowsze prace Angeliki Galus

10.07.2017

Aktualności, Ciekawostki

W tym konkretnym przypadku sztuka jest kobietą i emanuje wielowątkową kobiecością. Nie musi mówić wprost, być dosłowna, czy jednorodnie prosta. Bo czy taka może być prawdziwa kobieta?

Malarstwo Angeliki Galus to świat malarskich marzeń, fantazji i nierealnych światów z pogranicza fikcji, mitologii, oniryzmu i psychologii. Wciąż powstający cykl obrazów, łączy w sobie elementy nieskazitelnych posągów antycznych bogiń – wyodrębnionych z przestrzeni monochromatycznością. Piękne, idealne, ale nieobecne, zastygłe w wystudiowanych pozach. A sam świat? Jest wielobarwny, emanuje życiem i witalnością kwiatów, zwierząt i przedmiotów – bardziej przepełnionych witalnością niż ludzie – wpisanych w prostą, zgeometryzowaną przestrzeń. Krajobraz, który jest nośnikiem, a nie tematem.

Angelika Galus, Kontemplacja w ogrodzie, źródło: Galeria Varietes

Angelika Galus w najnowszej serii prac sięga do istoty tego kim jesteśmy – w głębi serca, umysłu. Pokazuje wyalienowanie, samotność i odrębność jednostki od otoczenia. Każdy element w tej układance ma swoje miejsce. Choć wydawać by się mogło, że to kolejny realizm magiczny, moda i styl współczesności, to jednak sztuka artystki jest indywidualnym studium psychologicznym, którego wspomniana „magia” dotyka tylko powierzchniowo. Magicznością są tu zestawienia przestrzeni prostych, płaskich i nierealnych ze zwierzętami, rozbujanymi kwiatami, o figuratywno-ludzkich niemal formach. Ale ich znaczenie należy już do sfery postrzegania emocjami, nie wprost i nie na logikę. Składamy tę układankę, tak jak własne uczucia, wymagające uporządkowania, czasami sprzeczne, a jednak budujące naszą tożsamość. Niekoniecznie tylko kobiecą! Bo emocje posiadamy przecież wszyscy. W najnowszych obrazach Angeliki Galus, owszem, sztuka jest kobietą, emanuje kobiecością, ale zdecydowanie nie jest tylko dla kobiet!

Angelika Galus (ur. 1976 Kraków). Malarka. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Zarządzania w Krakowie, żeby następnie związać swoją ścieżkę ze sztuką na krakowskiej Akademii Pedagogicznej na Wydziale Sztuki (kierunek Edukacja Artystyczna). Dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Sobolewskiego obroniła w 2009 roku. W 2012 roku została przyjęta w poczet członków ZPAP Kraków.

 

fot. (góra) Aleksandra Galus, Kontemplacja w ogrodzie – kraina białego królika, źródło: Galeria Varietes

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: