szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Aukcja Fotografii – FaceToFaceArt

Ponad 20 nieznanych rysunków Thomasa Gainsborough odkrytych w bibliotece

12.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

W zamku królewskim w Windsor w hrabstwie Berkshire w Anglii odkryto nieznane dotąd rysunki słynnego pejzażysty i portrecisty, Thomasa Gainsborougha. 25 czarno-białych szkiców wykonanych kredą obejmuje przedstawienia wiejskich krajobrazów, zwierząt oraz drzew, a także wstępne studium do obrazu artysty pt. „Cornard Wood” z 1748 roku, który obecnie przechowywany jest w National Portrait Gallery w Londynie.

Thomas Gainsborough, Autoportret, 1759

Szkice zostały znalezione wewnątrz obitego skórą albumu rysunków innego angielskiego malarza, Edwina Landseera, ponieważ wcześniej zostały one błędnie przypisywane autorstwu tego XIX-wiecznego artysty, znanego przede wszystkim z realizacji ikonicznej rzeźby lwa przy cokole Kolumny Nelsona przy Trafalgar Square w Londynie. W 1874 roku album ten został podarowany królowej Wiktorii, która bardzo ceniła twórczość Landseera. Od tego czasu szkice Gainsborougha przetrzymywane były na jednej z półek pokoju rycin w Bibliotece Królewskiej zamku Windsor.

Historyczka, Lindsay Stainton, która potwierdziła autorstwo szkiców, powiedziała w rozmowie z BBC News, że minęły lata zanim zorientowała się spod czyjej ręki faktycznie wyszły te cenne prace. W latach 90. Stainton rozpoznała występujące w rysunkach podobieństwach do obrazu słynnego XVIII-wiecznego malarza, ale dopiero, kiedy natknęła się na reprodukcję „Cornard Wood” zdała sobie sprawę, że szkice nie są jedynie inspirowane twórczością  Gainsborougha, ale zostały przez niego wykonane.

Thomas Gainsborough, Portret kobiety, ok. 1750

W 1995 roku rysunki zostały ponownie zbadane i skatalogowane jako pochodzące „z kręgu  Thomasa Gainsborougha lub ze szkoły norweskiej”. Z kolei atrybucja realizacji Edwinowi Landseerowi uznana została wówczas za zupełnie nieuzasadnioną.

Stainton zdecydowała się na udowodnić autorstwo Gainsborougha, posługując się metodą odwzorowania kompozycji zawartej w dziele artysty. Historyczka pokryła szkice siatką linii, aby ułatwić sobie przenoszenie elementów przedstawienia z małej skali na duży format. Efektem tego działania okazała się realizacja niemal dokładnie odzwierciedlająca słynny obraz „Cornard Wood”.

Późniejsze dowody wskazujące na Gainsborougha jako autora zestawu rysunków objęły między innymi ich fakt stylistycznego podobieństwa do innych realizacji twórcy, użycia francuskiego i holenderskiego papieru z lat 40. XVIII wieku, a także występowania na powierzchni szkiców analogicznych tłustych plam.

Jeżeli chodzi o wartość odkrytych rysunków, Royal Collection odmówiła komenatrza w tej kwestii, jednakże rekordowa cena, którą zapłacono w 2013 roku na aukcji Sotheby’s za czarno-biały, wykonany kredą szkic autora, to 2,67 miliony dolarów.

fot. (góra) Thomas Gainsborough, Cornard Wood, 1748

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: