szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner Artekspozycje

Zamknięcie wystawy Modiglianiego w Ganui po podważeniu autentyczności dzieł

19.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Po potwierdzeniu informacji o tym, że kilka z obrazów prezentowanych najpierw podczas wystawy Amadeo Modiglianiego w Pałacu Dożów w Wenecji, a obecnie na poświęconej artyście ekspozycji w Genui , jest najprawdopodobniej nieautentycznych, władze miasta wydały polecenie skonfiskowania 21 prac.

Amadeo Modigliani, Kobieta w kapeluszu, 1918

W tym tygodniu fundacja sponsorująca pokaz dzieł Modiglianiego w Pałacu Dożów w Genui, aby móc rozpocząć badania nad autentycznością wątpliwych prac, zdecydowała się zamknąć wystawę trzy dni przed jej terminowym zakończeniem. 79-letni krytyk oraz kolekcjoner sztuki z Toskanii, Carlo Pepi, powiadomił bowiem władze o podejrzeniu prezentowania eksponatów, które są falsyfikatami.

Pepi, który przez wiele lat zajmował się demaskowaniem fałszerstw w obrębie sztuki, zaczął publicznie wyrażać swoje wątpliwości dotyczące wystawy Modiglianiego już w lutym bieżącego roku, kiedy to Pałac Dożów zaczął promować ją podejrzanie wyglądającą reprodukcją olejnego obrazu z 1918 roku pt. „Marie, córka ludu”. Następnie krytyk złożył oficjalną skargę do departamentu Carabinieri, odpowiadającego za przestępstwa związane ze sztuką. Francuski historyk sztuki, znawca twórczości Modiglianiego, a także założyciel Pinakoteki Paryskiej, Marc Restellini, poparł Pepiego, uznając eksponat za obiekt wątpliwej proweniencji.

Jak dotąd trzy osoby, włączywszy kuratora z Lugano w Szwajcarii, prowadzą badania nad autentycznością obrazów. Pałac Dożów zadeklarował swój udział w podjętych przez specjalistów działaniach. Muzeum uważa się jednak w tej sytuacji za stronę poszkodowaną, tłumacząc, że zamknięcie wystawy, która od marca zgromadziła setki tysięcy widzów, godzi w reputację instytucji organizującej wcześniej prezentacje twórczości tak wybitnych nazwisk, jak Frida Kahlo, Vincent van Gogh czy Pablo Picasso.

fot. (góra) Amadeo Modigliani, Akt, 1918

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Zamknięcie wystawy Modiglianiego w Ganui po podważeniu autentyczności dzieł”

  1. Andrzej

    Polecam książkę „Fałszerz w złotych ramach”, Jacek Roy. Znakomita rzecz o najwybitniejszym fałszerzu wszech czasów, który ze szczególną lubością brał na sztalugę właśnie Modiglianiego. Żeby było zabawniej, zatrudniali go w galeriach i muzeach, gdzie potem na ścianach zawisały genialnie podrabiane kopie, a oryginały znikały w magazynach bogatych zleceniodawców fałszerza…

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: