szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner

Polska sztuka w Parlamencie Europejskim

01.09.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 28 sierpnia bieżącego roku w holu głównym Parlamentu Europejskiego prezentowana jest wystawa polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej. Celem organizatorów ekspozycji, eurodeputowanego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, oraz dyrektorki artystycznej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i Brukseli, Justyny Napiórkowskiej, jest ukazanie różnorodności rodzimej twórczości wizualnej poprzez prezentację dzieł przedstawicieli wszystkich polskich akademii.

Zrealizowana w przestrzeniach Parlamentu Europejskiego wystawa rodzimej sztuki drugiej połowy XX wieku oraz aktualnej, podzielona została na cztery główne motywy takie, jak: „Pamięć i historia”, „Mit”, „Surrealizm” oraz „Miejsca”.

R. Olbiński, Face, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Pierwszy z wątków obrazować ma przede wszystkim twórczość Józefa Szajny, który jako młody chłopak był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie. Kontekst dzieł wybitnego malarza, grafika i fotografika poszerzony został dzięki obecności prac Romana Opałki oraz Rafała Strenta. Hasło „Mit” reprezentuje Leszek Rózga, który w swojej działalności artystycznej wielokrotnie poruszał kwestie genezy europejskiej tożsamości, odnosząc się do antycznych cywilizacji śródziemnomorskich. Motyw „Surrealizmu” zobrazowany został realizacjami twórców cieszących się swego czasu ogromnymi sukcesami w Stanach Zjednoczonych, Franciszka Starowieyskiego oraz Rafała Olbińskiego. Znaczenie ostatniego wątku, „Miejsca”, nakreślony został za pomocą sztuki Edwarda Dwurnika, Marty Rynkiewicz czy też Marka Okrassy.

M. Rynkiewicz, Akropolis, 2016, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Zgodnie ze słowami Kazimierza Michała Ujazdowskiego, główne wątki wystawy dobrane zostały z myślą o odbiorcach ekspozycji, a więc politykach, dyplomatach, urzędnikach, dziennikarzach czy lobbystach. Prezentując to, co najlepsze w polskiej sztuce nowoczesnej i współczesnej, organizatorzy pragnęli zaakcentować pozytywne polskie wartości w tym nie najlepszym dla wizerunku kraju czasie.

Wystawa w Parlamencie Europejskim potrwa do 1 września. Po tym czasie będzie można zobaczyć ją w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli.

fot. (góra) Edward Dwurnik, Hiszpańskie Schody, 2017  źródło: Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: