szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner – Plewiński Aukcja Dzieł Sztuki – Piękna Gallery

Nieznane wcześniej pamiątki Claude’a Moneta wystawione na aukcję

11.09.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Niespodziewane odkrycie zaskoczy wielbicieli impresjonizmu. Nieznane do tej pory przedmioty, należące niegdyś do Claude’a Moneta, ujrzały światło dzienne. 26 listopada zostaną wystawione na licytację przez znany angielski dom aukcyjny Christie’s.

Para złotych okularów należących do Claude’a Moneta. Christie’s Images Ltd

Ciekawe są nie tylko same znaleziska, ale również ich tułacza podróż między członkami rodziny malarza. Po śmierci Moneta cały majątek przejął jego syn – Michel. Ten natomiast chcąc go udostępnić społeczeństwu przed śmiercią (1966 r) niemal całe dziedzictwo zapisał Akademii Sztuk Pięknych i należącemu do niej Musée Marmottan. Tylko kilka drobiazgów zdecydował się przekazać swojej córce, Verneiges. Wnuczka Moneta zmarła w 2008 roku. Trzy lata temu jej potomek zaprosił Adriena Meyera – współprzewodniczącego działu ds. impresjonizmu i sztuki współczesnej w Christie’s, by pokazać mu zachowane przedmioty.

Wśród znalezisk znajduje się jeden z wczesnych przykładów serii pejzaży z topolami – „Trois Arbres à Giverny (Peupliers)” autorstwa Moneta, którego szacowana wartość waha się między 2 a 3 mln $. Kolejnym wartościowym znaleziskiem jest akwarela przesłana Monetowi przez Auguste’a Rodina (50-80 tys. $). Pozostałe artefakty to przedmioty należące niegdyś do artysty – para złotych okularów (1-1.5 tys. $) oraz terakotowe naczynie (1-2 tys. $), które możemy znaleźć na kilku obrazach m.in tym przedstawiającym ogród artysty w Vétheuil.

Aukcja odbędzie się w Hong Kongu 26 listopada. Od 30 września w Londynie przez tydzień będzie można obejrzeć licytowane przedmioty. Będzie to pierwsza aukcja, którą Christie’s zdecydował się transmitować na żywo w swoim paryskim salonie.

fot. (góra)  Trois Arbres à Giverny (Peupliers), Claude Monet.  Źródło: Christie’s Images Ltd

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: