szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Aukcja Sztuki Współczesnej – FaceToFaceArt

Prace z licytowanej kolekcji Edwarda Albee’ego mogą być warte nawet 12 mln dolarów

14.09.2017

Aktualności, Świat: aukcje, Wystawy, Wystawy: Świat

Mija rok od śmierci Edwarda Albee’ego – cenionego amerykańskiego dramaturga, zdobywcy nagrody Pulitzera, autora m.in. „Kto się boi Virginii Woolf?”. Albee był miłośnikiem sztuki wystawianej nie tylko na deskach teatrów, był przede wszystkim wielbicielem sztuki współczesnej. Przez lata zgromadził imponującą kolekcję, która zmieniła jego nowojorski loft w osobliwą galerię sztuki. Teraz jego kolekcja zostanie wystawiona do licytacji w nowojorskim Sotheby’s 26 września.

Kolekcja składa się głównie z dzieł twórców XX wieku, wśród których znajdziemy takie osobistości jak Jean Arp, Milton Avery, Wassily Kandinsky czy Lee Krasner. Pośród nich pojawiają się również dzieła sztuki afrykańskiej i prekolumbijskiej. W tym ponad stuelementowym zbiorze najcenniejsze zdają się być “The Two Sisters” Arpa, których szacowana wartość waha się między 2.5 a 3.5 mln dol. Jako następny plasuje się Milton Avery i jego obraz “Meditation” warty ok. 2-3 mln dol. Najniższe miejsce na podium zajmie prawdopodobnie Marc Chagall ze swoim “Portrait of the Artist’s Sister” z wynikiem 1.5-2 mln dol.

Tak wysoka wartość cieszy zwłaszcza ze względu na to, iż dochód z licytacji zostanie przekazany na rzecz Fundacji Edwarda Albee’ego, która zajmuje się organizowaniem rezydencji artystycznych dla artystów wizualnych i pisarzy w Montauk w stanie Nowy Jork.

Poza szczytnym celem, kupujących może zachęcić postać samego właściciela. Jak mówi Amy Cappellazzo – wiceprezes działu sztuki w Sotheby’s – znana postać tworząca kolekcję, powoduje, że na zbiór ten patrzy się zupełnie inaczej, zwłaszcza jeśli sam właściciel również był zaangażowany w sztukę. Albee zdawał się być bardzo związany ze zgromadzonymi pracami, ciekawie zamontowane nadawały miejscu eklektyczny charakter. Wiele z prac odnosi się do prywatnych stosunków dramaturga z artystami lub do jego przeżyć wewnętrznych.

Wystawę kolekcji będzie można obejrzeć w Nowym Jorku od 20 września.

I.S.

fot. (góra) Edward Albee

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: