szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

15 skradzionych dzieł Georga Baselitza odzyskanych

19.09.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Monachijskie władze doniosły o odnalezieniu 15 zaginionych dzieł Georga Baselitza. W skład nowo odkrytych prac wchodzą zarówno rysunki, jak i obrazy, których łączną wartość szacuje się na 2,5 miliony euro.

Georg Baselitz na zdjęciu Lothara Wolleha, 1971

O dokonanie w okresie pomiędzy czerwcem 2015 roku a marcem 2016 roku kradzieży dzieł niemieckiego malarza i rzeźbiarza, Georga Baselitza, oskarżony został 39-letni mężczyzna z Düsseldorfu. Prace wynieść miał on z magazynu zlokalizowanej poza granicami Monachium firmy transportowej, w której pracował jako kierowca. Zarzuty usłyszeli również dwaj, także pracujący w branży transportowej, mężczyźni – 51-latek oraz jego 26-letni syn – którzy oskarżeni zostali o próbę sprzedaży skradzionych dzieł. Zgodnie z niemieckimi przepisami o ochronie prywatności, dane osobowe sprawców nie zostały ujawnione.

Policja wszczęła dochodzenie, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe zgłosiło próbę sprzedaży przez ojca i jego syna jednego z dzieł Baselitza za cenę niższą niż wskazywałaby jego wartość rynkowa. Kiedy śledczy odkryli, że praca ta pochodzi z kradzieży, na światło dzienne zaczęły wychodzić także inne tego typu przypadki, dotyczące zrabowanych dzieł niemieckiego artysty.

Georg Baselitz, BDM Gruppe, 2012

Troje sprawców zostało zidentyfikowanych po długim dochodzeniu, w którym wzięli udział wzięli śledczy zarówno z Niemiec, jak i z całej Europy. Dzięki pomocy hiszpańskich i francuskich śledczych, głównego oskarżonego udało się namierzyć przez bawarską policję podczas jego podróży za granicę. Ostatecznie został on zatrzymany po powrocie do Niemiec.

Pomimo odzyskania wartych 2,5 miliony euro 15 obrazów i rysunków Georga Baselitza, policja wciąż poszukuje 4 pozostałych skradzionych dzieł tego artysty, które szacowane są na łączną kwotę 130 tysięcy euro.

fot. (góra) Georg Baselitz, Der Brückechor, 1983, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: