szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner

Niedostępny dla publiczności 128 lat obraz Nicolasa Lancreta trafi na aukcję Sotheby’s

22.09.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Dom aukcyjny Sotheby’s udostępnił informację o wielkim znalezisku, które uświetni ich zapowiedzianą na luty 2018 roku aukcję. Zanim niedostępny dla publiczności przez blisko 128  lat obraz Nicolasa Lancreta pt. „Zima” trafi na licytację, będzie można podziwiać go nowojorskiej ekspozycji domu aukcyjnego.

Nicolas Lancret był uczniem Antoine’a Watteau. Mimo widocznych wpływów mistrza, artysta zdobył uznanie ze względu na swoją biegłość techniczną. W jego obrazach zachwycają lejące się tkaniny, delikatne światło i subtelnie uchwycone gesty. Najczęściej obrazował sceny rodzajowe z życia arystokracji, sceny z teatru, baletu, a także tworzył portrety.

Nicolas Lancret, Huśtawka, ok. 1735

Znana wcześniej jedynie z czarno-białej grafiki scena od 1889 roku niezmiennie znajdowała się w tej samej kolekcji. Obraz pochodzi z serii „Cztery pory roku”, którą od Lancreta zamówił w XVIII wieku francuski dyplomata Jean-François Lériget de la Faye. Mężczyzna był znanym koneserem sztuki, więc takie zamówienie było punktem zwrotnym w karierze młodego malarza. Po śmierci dyplomaty, jego dziedzic sprzedał „Cztery pory roku” architektowi Pierre’owi Vigné. Kolejna sprzedaż rozdzieliła cykl obrazy, dwa z nich – „Wiosnę” i „Lato” – nabyła Caryca Katarzyna, „Zimę” kupił Pierre-Eugène Secrétan, a losy „Jesieni” przez kilka lat były nieznane.

Secrétan był znanym przemysłowcem, który w latach 70. XIX wieku podarował 60 tys. kilogramów metalu do wybudowania Statui Wolności. Niedługo później ze względu na załamanie rynku miedzi, był zmuszony wyprzedać swoją kolekcję dzieł sztuki. Zorganizowana aukcja była ostatnią publiczną bytnością obrazu. Zakupiony przez prywatnego kolekcjonera pozostawał w jego rodzinie do dnia dzisiejszego.

Estymowana na 1,5-2 mln. dolarów „Zima” Nicolasa Lancreta możliwa będzie do nabycia podczas Aukcji Mistrzów Malarstwa, która odbędzie się 1 lutego 2018 roku w nowojorskiej siedzibie Sotheby’s.

I. S. 

fot. (góra) Nicolas Lancret, Les agrements de la campagne, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: