szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner – Plewiński Aukcja Dzieł Sztuki – Piękna Gallery

Portret Marii I Stuart odkryty pod obrazem holenderskiego malarza?

31.10.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Podczas przeprowadzanego przez Szkockie Galerie Narodowe oraz Courtauld Institute of Art  projektu badawczego z użyciem promieni rentgenowskich, odkryty został najprawdopodobniej rzadki portret królowej Szkotów, Marii I Stuart. Przedstawienie kobiety w późniejszym czasie pokryte zostało XVI-wiecznym wizerunkiem lorda Johna Maitlanda.

Portret królowej odnaleziony został pod wykonanym w XVI wieku wizerunkiem lorda Johna Maitlanda. Autorstwo tego dzieła przypisywane jest holenderskiemu artyście, Adrianowi Vansonowi, który wówczas mieszkał i pracował w Szkocji.

Dzięki użyciu promieni rentgenowskich, które pozwalają na penetrację kolejnych warstw farby obrazu, konserwatorka  Courtauld Institute of Art, Caroline Rae, dostrzegła pod portretem Maitlanda zarys kobiecej postaci. Jak twierdzi specjalistka, odnalezienie nieznanego dotąd wizerunku Marii, byłoby tym większym odkryciem, iż do czasów współczesnych przetrwało bardzo niewiele portretów królowej namalowanych za jej życia lub w niedługim czasie po jej śmierci.

Osoba widoczna pod portretem Maitlanda ukazana została w sposób przypominający przedstawienia Marii Stuart – ubrana jest ona bowiem w suknię o kwadratowym dekolcie,  głowę ma przechyloną w lewo, zaś jedną z dłoni trzyma na biodrze.

Portret Maitlanda, który prawdopodobnie pokrywa wizerunek Marii Stuart, datowany jest na 1589 rok, a więc wykonany został zaledwie dwa lata po śmierci królowej w wyniku ścięcia z rozkazu Elżbiety I Tudor.

Efekty projektu badawczego przeprowadzonego przez Szkockie Galerie Narodowe wraz z Courtauld Institute of Art można oglądać obecnie na wystawie pt. „Sztuka i analiza: dwóch niderlandzkich malarzy pracujących w Szkocji czasów Jakuba I Stuarta”, trwającej do 26 stycznia 2020 roku.

K. Z. 

fot. (góra) Artysta nieznany, Maria, Królowa Szkotów (fragment), XIX w.

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: