szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AM warsztaty

Sotheby’s nie chce wycofać z aukcji uznanego za polską stratę wojenną obrazu Siemiradzkiego

28.11.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Na początku listopada pisaliśmy o tym, iż zaliczany do polskich strat wojennych obraz Henryka Siemiradzkiego pt. „Taniec wśród mieczów” znalazł się w katalogu aukcji organizowanej przez londyński oddział Sotheby’s. Skierowane jednak do domu aukcyjnego przez polski resort kultury wnioski o wstrzymanie sprzedaży zabytku zostały odrzucone przez Brytyjczyków.

28 listopada w londyńskim oddziale Sotheby’s odbędzie się aukcja dzieł sztuki rosyjskiej, na której wystawiony ma zostać zaginiony obraz Henryka Siemiradzkiego pt. „Taniec wśród mieczów” zrealizowany w latach 1879-1880. Umieszczone w katalogu domu aukcyjnego dzieło w pełni odpowiada wersji pracy widniejącej na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w katalogu strat wojennych.

Ponieważ polski resort kultury przekonany jest o nielegalnym wywozie tego zabytku z Polski, skierował on do domu aukcyjnego wnioski o wstrzymanie jego sprzedaży. Wnioski zostały jednak odrzucone przez Brytyjczyków, którzy tłumaczą, że nie ma podstaw, aby twierdzić, jakoby obraz wywieziony został z Polski nielegalnie. Jak podaje Sotheby’s, właściciel dzieła i jego rodzina wyemigrowali bowiem z kraju zgodnie z prawem. Ponadto, Rosamund Chester, przedstawicielka domu aukcyjnego podkreśla, iż rozmowy z polskim Ministerstwem Kultury mające na celu ustalenie, czy obraz faktycznie należy do strat wojennych, wciąż są prowadzone. Według Sotheby’s nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ dzieło przez kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej pozostawało w Polsce w zbiorach polskich właścicieli.

Tymczasem Ministerstwo Kultury twierdzi, że dom aukcyjny nie przedstawił żadnych dokumentów poświadczających legalny wywóz zabytku z Polski. Instytucja nie dostarczyła również żadnych danych posiadacza, które pozwoliłyby stronie polskiej na weryfikację legalności wywozu dzieła.

K. Z. 

fot. (góra) Henryk Siemiradzki, Taniec wśród mieczów, 1881

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: