szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej – FaceToFaceArt Artekspozycje -Brazy Wilkonia 2

Wirtualna rzeczywistość jako medium artystyczne w Zabludowicz Collection

02.01.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Wirtualna rzeczywistość staje się coraz popularniejsza w świecie sztuki nie tylko jako sposób ekspozycji obiektów artystycznych, ale również jako odrębne twórcze medium. Już w styczniu bieżącego roku londyński oddział Zabludowicz Collection otworzy pierwszą stałą, powszechnie dostępną przestrzeń prezentującą technologię VR w charakterze nośnika wartości artystycznych.

Zabludowicz Collection, prywatna kolekcja sztuki współczesnej z oddziałami w Finlandii, Nowym Jorku i Londynie, gromadzi zbiory pary filantropów, Anity i Poju Zabludowiczów, a także realizuje wystawy sztuki i inicjuje różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. Ich zlokalizowana w północnym Londynie galeria, która znajduje się w dawnym kościele metodystów, w 2017 roku pokazem prac Haroona Mirzy obchodziła swoje 10 urodziny.

Nowe projekty w ramach kolekcji Zabludowiczów

Londyński oddział Zabludowicz Collection od stycznia bieżącego roku zacznie realizować swój program zwany „360”. Polegać on będzie między innymi na udostępnieniu artystom wizualnym specjalnych przestrzeni – pokojów – w których będą oni mogli badać VR w kontekście rozwijającego się medium. Program „360” w celu realizacji solowych prezentacji twórców wizualnych początkowo będzie czerpał spośród prac zgromadzonych w kolekcji. Pierwszy pokój otwarty zostanie 18 stycznia 2018 roku dziełem pt. „I Came and Went as a Ghost Hand” autorstwa Rachel Rossin i dostępny będzie do 18 marca. Realizacja Rossin jako malarki i programistki stanowi malarską interpretację rzeczywistości przedstawionej wirtualnie. Widzowie będą mieli okazję poznać jej prywatne przestrzenie – pracownię oraz sypialnię – stworzone z cyfrowych obrazów.

Łączenie nowych technologii ze sztuką

Zgodnie ze słowami Maitreyi Maheshwari, dyrektorki programowej Zabludowicz Collection, technologia VR oferuje nowe środki twórczej interakcji z otoczeniem. Dodaje ona także, że program „360” pozwoli widzom zapoznać się z wieloma spośród pionierskich dzieł realizowanych przez artystów w tym nowatorskim medium.

Kolekcja po raz pierwszy zaprezentowała technologię VR jako medium artystyczne w ramach indywidualnej wystawy Jona Rafmana, która odbyła się w jej londyńskim oddziale we wrześniu 2015 roku. Jak podaje Maheshwari, Zabludowicz Collection pragnie wspierać działalność twórców poruszających się w obrębie cyfrowych technologii i w ten sposób poszerzać granice artystycznych mediów, wzbogacając tym samym percepcję widza o nowe sposoby doświadczania obrazu.

K. Z. 

fot. (góra) Zabludowicz Collection, Londyn

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: