szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Auxioner Artekspozycje

Wirtualna rzeczywistość jako medium artystyczne w Zabludowicz Collection

02.01.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Wirtualna rzeczywistość staje się coraz popularniejsza w świecie sztuki nie tylko jako sposób ekspozycji obiektów artystycznych, ale również jako odrębne twórcze medium. Już w styczniu bieżącego roku londyński oddział Zabludowicz Collection otworzy pierwszą stałą, powszechnie dostępną przestrzeń prezentującą technologię VR w charakterze nośnika wartości artystycznych.

Zabludowicz Collection, prywatna kolekcja sztuki współczesnej z oddziałami w Finlandii, Nowym Jorku i Londynie, gromadzi zbiory pary filantropów, Anity i Poju Zabludowiczów, a także realizuje wystawy sztuki i inicjuje różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. Ich zlokalizowana w północnym Londynie galeria, która znajduje się w dawnym kościele metodystów, w 2017 roku pokazem prac Haroona Mirzy obchodziła swoje 10 urodziny.

Londyński oddział Zabludowicz Collection od stycznia bieżącego roku zacznie realizować swój program zwany „360”. Polegać on będzie między innymi na udostępnieniu artystom wizualnym specjalnych przestrzeni – pokojów – w których będą oni mogli badać VR w kontekście rozwijającego się medium. Program „360” w celu realizacji solowych prezentacji twórców wizualnych początkowo będzie czerpał spośród prac zgromadzonych w kolekcji. Pierwszy pokój otwarty zostanie 18 stycznia 2018 roku dziełem pt. „I Came and Went as a Ghost Hand” autorstwa Rachel Rossin i dostępny będzie do 18 marca. Realizacja Rossin jako malarki i programistki stanowi malarską interpretację rzeczywistości przedstawionej wirtualnie. Widzowie będą mieli okazję poznać jej prywatne przestrzenie – pracownię oraz sypialnię – stworzone z cyfrowych obrazów.

Zgodnie ze słowami Maitreyi Maheshwari, dyrektorki programowej Zabludowicz Collection, technologia VR oferuje nowe środki twórczej interakcji z otoczeniem. Dodaje ona także, że program „360” pozwoli widzom zapoznać się z wieloma spośród pionierskich dzieł realizowanych przez artystów w tym nowatorskim medium.

Kolekcja po raz pierwszy zaprezentowała technologię VR jako medium artystyczne w ramach indywidualnej wystawy Jona Rafmana, która odbyła się w jej londyńskim oddziale we wrześniu 2015 roku. Jak podaje Maheshwari, Zabludowicz Collection pragnie wspierać działalność twórców poruszających się w obrębie cyfrowych technologii i w ten sposób poszerzać granice artystycznych mediów, wzbogacając tym samym percepcję widza o nowe sposoby doświadczania obrazu.

K. Z. 

fot. (góra) Zabludowicz Collection, Londyn

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: